Універсальний дизайн - це дизайн предметів, середовища,програм та послуг, покликаний зробити їх максимально можливою мірою придатними для використання для всіх людей без необхідності адаптації чи спеціального дизайну. Універсальний дизайн не виключає допоміжних пристроїв для конкретних груп людей з інвалідністю, де це необхідно.

Як проектувати та будувати за новими ДБН щодо доступності поділяться їх співрозробники

Відтепер в Україні має стати зручніше відвідувати громадські заклади, адже з 1 квітня 2019 року вони повинні будуватися згідно нових державних будівельних норм (ДБН). З початку квітня вступив в дію ДБН В.2.2 - 40:2018 «Інклюзивність будівель і споруд». Він регулює проектування та будівництво з урахуванням потреб маломобільних груп населення, до яких входять: літні люди, люди з інвалідністю, вагітні жінки, батьки з дитячими візками, ті, хто мають тимчасові порушення здоров’я та інші. Це майже 40% населення України.

картинка-анонс воркшопу Як дотримуватися нових ДБН «Інклюзивність будівель і споруд»: підказки від їх розробників. Темно фіолетовий фон, на якому текстове лого UD HUB блакитного кольору та блакитні декоративні полоски

Нові ДБН розроблені на зміну ДБН 2.2-17:2006, є обов’язковими для застосування та поширюються на лише на нове будівництво, реконструкцію, реставрацію, капітальний ремонт та технічне переоснащення існуючих житлових і громадських будівель.

Думаєте: «Це ж тепер будувати буде дорожче!»? За даними Світового банку вартість елементів доступності складає менше 1% від загальної вартості будівництва, тоді як вартість адаптації об’єкту після завершення будівництва вимагає більших витрат.

Нові ДБН містять вимоги до того, як проектувати та будувати об’єкти різного призначення зручними для всіх.

5 основних вимог, які включили в новий ДБН:

  1. Можливість вільного безбар'єрного пересування відкритим простором та всередині приміщення.
  2. Наявність визначених місць для паркування автомобілів осіб з інвалідністю.
  3. Існування універсальної туалетної кабіни, що оснащена перилами, сповивальним столиком, кушеткою для переодягання та має достатньо простору всередині.
  4. Забезпечення засобами безпеки, орієнтування, отримання інформації, які включають: тактильні елементи доступності, візуальні елементи доступності, аудіопокажчики.
  5. Наявність інформації щодо простору, об'єктів та послуг, що надаються, яка є доступною незалежно від сенсорних можливостей користувачів.

Документ включає вимоги щодо оснащення та кількості робочих місць та місць для відвідувачів, адаптованих для людей з інвалідністю, габаритів обладнання та розмірів приміщень і зон різного призначення, серед яких:

  •        житлові та офісні приміщення;
  •        готелі, мотелі, пансіонати, кемпінги;
  •        зони обслуговування відвідувачів;
  •        культурно-розважальні заклади;
  •        аудиторії, зали для глядачів і лекційні зали;
  •        роздягальні та кімнати відпочинку при спортивних спорудах;
  •        зали підприємств харчування;
  •        торговельні зали;
  •        пасажирські приміщення метрополітену.

Проектувати одразу правильно та сучасно, враховувати європейський досвід, включаючи всі вимоги щодо зручності будівель непросто, але реально.

Щоб допомогти в цьому UD-HUB - експертний центр з універсального дизайну в Україні, запрошує архітекторів, проектувальників та спеціалістів з технічного нагляду, урбаністів, представників компаній-забудовників на 2-годинний воркшоп «Як дотримуватися нових ДБН «Інклюзивність будівель і споруд»: підказки від їх розробників».

Воркшоп пройде в Києві 20 квітня (11:00 - 13:00) в приміщенні Державної наукової архітектурно-будівельної бібліотеки ім. В.Г. Заболотного за адресою пр-т Перемоги, 50. 

Участь безкоштовна. Реєстрація до 17 квітня за посиланням.

  • Як зробити свій дім гостинним? +

    Ви можете зробити свій дім гостинним для всіх. Для цього підтримайте міжнародний рух «Visit Ability», що виступає запростір, доступний для Детальніше...
  • Як зробити місто доступним? +

    Згідно зі статтею 9 Конвенції ООН про права людей з інвалідністю, в Українімає бути забезпечена доступність (архітектурна, транспортна, інформаційна) та Детальніше...
  • Як зробити заклад доступним? +

    Усі люди незалежно від особливостей, сімейного статусу тощо можуть бути Вашими клієнтами, якщо Ви подбали про створення належних умов. Подумайте, Детальніше...
  • 1

Лого UN Partnership to Promote the Rights of Persons With Disabilities

Лого UNDP

Лого UNICEF

Лого ILO

Тризуб

Лого Національної Асамблеї людей з інвалідністю України

Лого Всесвітньої організації охорони здоров'я - Європейське регіональтне бюро