Спільне помешкання «Egebakken», Нодебо, Данія

Коротко про об'єкт

Спільне помешкання «Egebakken»
Нодебо, Данія

  • Нове будівництво
  • Завершене у 2005 р.
  • Фінансування – приватне
Вступ

У 2000 р. група мешканців м. Нодебо, Данія, які вирішили провести старість у цій надзвичайно красивій місцевості, створили організацію з метою побудови у своєму місті спільного помешкання для літніх людей. Після трьох років переговорів та пошуку земельної ділянки, фінансування й відповідної команди дизайнерів восени 2003 р. почалось зведення 29 одноквартирних будинків (будинків зблокованого типу) і Громадського залу. Власники в’їхали у нові помешкання на початку 2005 р. «Egebakken» розташоване в північній частині Нодебо поруч з комуною Грібсков, одного з кращих місць відпочинку в Данії (приблизно година їзди на потягу від Копенгагена). Це недалеко від Королівського Північнозеландського національного парку, відомого своїм лісом, красивим узбережжям і ідилічними пейзажами. 29 будинків розташовані в чотири ряди на невеликому схилі. Майбутні мешканці брали активну участь в розробці проекту і створили модель, яка відрізняється вибором планування, простотою використання, високою якістю та низькими експлуатаційними витратами матеріалів. У центрі знаходиться Громадський зал, з нього відкривається чудовий вид на старі дуби на краю лісу. Всі будинки орієнтовані з півночі на південь, головний вхід розміщено зі східної сторони, а невеликий сад – із західної.

Опис

Данія стала батьківщиною руху за спільне проживання в 1964 р., коли перша група осіб спробувала створити житлове співтовариство. Перед початком будівництва вони привертали увагу до своєї ідеї через статті. Стаття архітектора Йана Гудманд-Хоєра (Jan Gudmand-Hoyer) «Проміжна ланка між застарілими односімейними будинками та утопією» (1968 р.) та стаття Боділа Грае «Діти повинні мати сто батьків» (1967 р.) призвели до розповсюдження нового способу мислення про житло. Проте перші проекти спільного житлового поселення були реалізовані лише у 1973 р. Ці ранні поселення були першими практичними кроками, але не вони не сприяли формуванню соціального бачення перших проектувальників. Перед ідеєю спільного житла в Данії постало чимало викликів, але вона поступово набирала все більшої підтримки. У 1978 р. Гудманд-Хоєр та інші заснували організацію з підтримки спільного поселення під назвою SAMBO (приблизно перекладається як «жити разом») і закону про кооперативну житлову асоціацію, що був прийнятий в 1981 р. Банки нарешті прийняли ідею спільного житла, оскільки при такій схемі будівництва більшість житлових об’єктів зазвичай продається ще до завершення будівництва. В наш час спільне житло є загальноприйнятим варіантом житла в Данії.

Проект спільного помешкання «Egebakken» розробив Мікаель Стен Йонсен з датського архітектурного бюро «Вандкунстен» в тісній співпраці з мешканцями-засновниками «Egebakken». Для замовників ідеально підходив проект будинку, в якому вони могли б жити самостійно, коли б досягли поважного віку. Кожна конструкція відповідає технічним вимогам проектних і будівельних норм доступності Данії (BR95) та вимогам до житла для літніх людей – але ці норми були лише відправною точкою. Спільнота «Egebakken» не розглядала своє поселення як типове житло для літніх людей, а вбачала в ньому проект, побудований за принципами Універсального Дизайну – він мав поєднувати такі елементи, які були б привабливими, простими в обслуговуванні, адаптивними, зручними та ефективними.

Будинки розташовані в чотири ряди на злегка похилій поверхні. Вони орієнтовані з півночі на південь, головний вхід знаходиться зі східної сторони, невеликий сад – із західної. Зі східної сторони будинків знаходиться Громадський зал, який жителі розглядають як гнучке розширення їхнього особистого простору. Його площа – 150 кв. м., він називається «Телескоп». Вікна залу мають шість метрів у висоту, з них відкривається захоплюючий вид на навколишній ліс. У «Телескопі» є достатньо простора їдальня, вмістити яка вміщає всіх мешканців, добре обладнана кухня, кімнати для гостей, санвузли і верхня кімната з тренажерами.

Будинки були готові до заселення на початку 2005 р., і загальна вартість проекту на той момент становила 73 млн. датських крон (14 267 620 дол. США).

Дизайн та досвід користувачів

Замовником «Egebakken» була не будівельна компанія, а майбутні мешканці. Вони були залучені до усіх аспектів проектування і вибору матеріалів.

Спочатку площа кожного будинку сягала 95 кв. м. і могла бути розширена модулями за вибором кожного жителя. Згодом було запропоновано три варіанти будинків: площею 101 кв. м., 127 кв. м. і 151 кв. м. Виявилося, що мешканці мають дуже різні уподобання щодо розміру і дизайну інтер'єру. Одним із спільних пріоритетів було природне освітлення. У вітальні кожного будинку різниця схилу від найвищої до найнижчої точки стелі складає один метр, а в найвищій частині стелі є велике вікно.

Вони вирішили використовувати матеріали дуже високої якості, які мають низькі експлуатаційні витрати. Зокрема, мова йде про темно-сіру подвійну випалену цеглу виробництва компанії «Петерсен Тель», оцинковані дахи, темну облицювальну деревину сибірської модрини на прибудовах до будівель і сараях, і вікна та двері з алюмінієвими рамами, що не потребують технічного обслуговування.

Оцінка

Спільне помешкання привернуло багато позитивної уваги на національному та міжнародному рівнях. «Egebakken» доводить привабливість поєднання естетики, Універсального Дизайну, екологічної стійкості та використання високоякісних матеріалів. Хоча поселення повністю відповідає своїм власним високим стандартам, кошторис «Egebakken» не вийшов за межі попередніх розрахунків. Тісна співпраця між мешканцями, архітекторами та інженерами, максимальне сприяння індивідуальним бажанням майбутніх мешканців, використання тільки якісних матеріалів – все це зробило об'єкт таким успішним.

Багато з особливостей, які роблять його таким вдалим місцем для літніх людей, не є очевидними. Широкі, просторі тротуари є красивими і досить великими для тих, хто пересувається за допомогою інвалідних візків. Між тротуаром і дорогою немає бордюрів, межа позначена за допомогою контрастного матеріалу й кольору. Стежки до головного входу кожного будинку трохи нахилені для стоку води. Всі тротуари навколо будинків і між ними освітлені. Підсвітлені обмежувальні стовпчики розділяють вулицю між дорогою і тротуаром. Важливою особливістю було рішення використовувати матеріали дуже високої якості з низькими експлуатаційними витратами. Прибудови та паркани зроблені з сибірської модрини – це особливий екологічно сталий вибір, оскільки ця деревина є стійкою до гниття та має великий запас міцності. Алюмінієві віконні рами і оцинкований дах також не потребують технічного обслуговування. Цеглини виробництва «Петерсен Тель» теж є дуже міцними, оскільки зроблені з натуральних довговічних матеріалів.

Будинки є одноповерховими, відтак у них немає сходів та порогів. Ванні кімнати достатньо просторі, у більшості з них є душові для людей з функціональними обмеженнями. Скляні двері у душових можуть складатися, що створює додатковий простір у ванних кімнатах. Туалетні кімнати мають відкритий простір під раковиною. На кухні духовка, посудомийна машина, мікрохвильова піч і холодильник встановлені на зручній та безпечній робочій висоті – ними зручно користуватися як сидячи, так і стоячи.

Елементи універсального дизайну
  • Простота в підтриманні чистоти вікон, дверей, даху і зовнішніх стін.
  • Пріоритет віддано гнучкості у використанні будинків домовласниками.
  • Підлога і переходи всередині і ззовні будинків знаходяться на одному рівні.
  • Всередині будинків відсутні пороги.
  • Широкі, гладкі доріжки, що не мають бордюру, але відрізняються від дороги кольором і матеріалом.
  • Освітлення надворі відіграє велику роль з огляду на данські довгі і темні зими, а також допомагає орієнтуватися в просторі.
  • Кухні мають ергономічну конструкцію, ними можна користуватися і сидячи, і стоячи.
  • Простота у використанні усіх пристроїв.
Елементи екологічної сталості
  • Просторове розміщення забезпечує потрапляння більшої кількості сонячного світла.
  • Цегла може використовуватись повторно і не потребує додаткової обробки.
  • Використана відновлювана сибірська модрина.
  • Дахи зроблені з цинку.
  • Проект кожного будинку передбачає можливість використання природного освітлення.
Детальна інформація про проект

Назва проекту: Спільне помешкання «Egebakken»

Адреса: Egebakken, Нодебо, 3480, Фредензборг, Данія

Адреса в Інтернеті: www.egebakken.dk

Адреса замовника: Egebakken, Нодебо, 3480, Фредензборг, Данія

Команда проекту

Замовник: Мешканці спільного помешкання для літніх людей «Egebakken»,

Нодебо, 3480, Фредензборг, Данія.

Електронна пошта: Info@egebakken.dk

Телефон: +45 4448 1988 (Троелс Мадсен, Troels Madsen) і +45 4836 0045 (Хельге Андерсен, Helge Andersen)

Архітектори: Мікаель Стен Йонсен (Michael Sten Johnsen), Іда Ріландер Хансен (Ida Rylander Hansen), Йорн Ховінд (Jørn Hovind), Ларш Поулсен (Lars Poulsen), Кнуд Каппель (Knud Kappel), Ребекка Боельсков (Rebekka Boelskov), Оле Хальфдан Андерсен (Ole Halfdan Andersen).
Компанія: Архітектурне бюро «Вандкюнстен» (Vandkunsten): www.vandkunsten.com

Електронна пошта: vandkunsten@vandkunst.dk

Телефон: +45 3254 2111

Підрядник:

Компанія «Сігма Ентерпрайз» (Sigma Entreprise A/S)

Електронна пошта: sigma@sigmaentreprise.dk

Телефон: +45 4353 6040

Інженери: Йон Йенсен (John Jensen) та Пер Стен Андерсен (Per Sten Andersen)
Компанія: Консалтингова інжинірингова компанія «Аксель В. Йенсен» (Aksel V. Jensen A/S)
Сайт: www.avj.dk

Електронна пошта: avj@avj.dk

Телефон: +45 4822 0310

Консультант з питань екологічної сталості:

Компанія «Петерсен Тель» (Petersen Tegl A/S) www.petersen-tegl.dk

Електронна пошта: info@petersen-tegl.dk

Телефон: +45 7444 1236

Консультант зі встановлення вікон та дверей

Компанія: «ПРО ТЕК Віндуер» (PRO TEC Vinduer) www.protecvinduer.com

Електронна пошта: protect@protecvinduer.com

Телефон: +45 9741 3077

Додаткова інформація

Матеріал опублікований з дозволу “Institute for Human Centered Design” (в перекладі – «Інститут Дизайну для Людей»), діяльність якого спрямована на покращення життя людей усіх вікових груп та фізично-сенсорних можливостей через впровадження Універсального Дизайну. Веб-сайт: www.humancentereddesign.org.

Лого UN Partnership to Promote the Rights of Persons With Disabilities

Лого UNDP

Лого UNICEF

Лого ILO

Тризуб

Лого Національної Асамблеї людей з інвалідністю України

Лого Всесвітньої організації охорони здоров'я - Європейське регіональтне бюро