Статті

Школа Універсального дизайну: перші випускники та перші результати

Доступність, зручність, універсальність - слова, які стали частиною щоденного вжитку випускників першої в Україні Школи Універсального дизайну. За два місяці роботи Школа випустила 70 фахівців, які можуть допомогти зробити простір та послуги зручними для всіх, в тому числі маломобільних людей. 

Жестова мова у театрі: "тіньовий" переклад

Для тих, хто спілкується переважно жестовою мовою, похід до театру відрізняється від того, яким він є для людей, які чують. Однією із послуг, яку може надавати театр для нечуючих глядачів, є переклад жестовою мовою, проте чи все так просто?

Чому доступний дизайн – це не нішевий ринок

Ми живемо в світі, де все, що ми використовуємо може бути пристосованим до наших потреб та бажань, що постійно змінюються. І ця тенденція набуває все більшого поширення. Однак коли мова йде про продукти призначені для користування людьми з інвалідністю, їх практичність переважає над  дизайном та естетикою. Ці продукти розробляються виключно як допоміжні засоби для людей з інвадіністю, що  посилює їх стигматизацію.

Але, уявімо на секунду, що весь дизайн є адаптивним за своєю суттю. Чому б не зробити так, щоб продукт зроблений за принципами доступного дизайну надавав своїм споживачам настільки ж широкий вибір, як і будь-який інший продукт.

 

Маломобільні групи населення: хто це?

Універсальний дизайн – це філософія, яка передбачає проектування продукції та середовища, дбаючи про його доступність та зручність для якомога більшої кількості людей. Часто говорять, що універсальний дизайн застосовується для зручності маломобільних груп населення. В свою чергу, термін «маломобільні групи» часто вживають як синонім поняттю «люди з інвалідністю», що насправді не так, адже люди з інвалідністю - лише одна з категорій маломобільних груп.

Доступність веб-простору: як та для чого

Сьогодні інтернет є одним із найпоширеніших джерел для пошуку інформації, ресурсом для навчання і дозвілля, а також для спілкування. Не тільки зміст, а також і дизайн веб-сайту безпосередньо впливає на сприйняття людиною інформації. Матеріали, розміщені на веб-сайті, можуть бути представлені в різний спосіб. Якщо текст веб-сторінки неможливо збільшити, це створює перешкоди для людей з порушеннями зору. Зображення без описів не дозволяють людям, які користуються пристосуваннями, що перетворюють текст на аудіо, отримати повний доступ до матеріалів сайту. Для виявлення та усунення цих та інших бар'єрів необхідно звернути увагу на принципи доступності веб-сайтів.

Місто багатьох: як гендерний підхід робить міста справедливішими

12-14 жовтня у Відні проходила навчальна поїздка «Гендерний мейнстрімінг у міському плануванні та розвитку» для держслужбовиць і політикинь з пострадянських країн, організована чеським офісом Фонду імені Гайнріха Бьолля, громадською організацією WPS Prague та мерією міста Відень. Юлія​ ​Попова​ ​розповідає,​ ​що​ ​дізналися​ ​учасниці​ ​й​ ​учасники​ ​поїздки​ ​за​ ​ці​ ​три​ ​дні.

Доступне мистецтво, або Як потрапити в музей?

Як часто люди з інвалідністю відвідують музеї, виставки, театральні вистави? Навряд чи хтось веде таку статистику. Однак відвідувачів з інвалідністю було б значно більше, якби музеї та арт-галереї були архітектурно доступними, а для перегляду пропонувалися різні інклюзивні виставки.

Універсальний дизайн: досвід Норвегії

Універсальний дизайн – не тимчасовий модний тренд, а новий спосіб мислення та проектування, що все більше шириться світом. Такий дизайн ще називають дизайном для людей, адже він дозволяє комфортно та вільно користуватись речами, послугами та міським простором всім людям, незалежно від їхнього віку, статі чи стану здоров'я.

Мама на візку, або Як в Україні народити жінкам з інвалідністю?

Не кожна лікарня готова надавати якісні медичні послуги для всіх пацієнток без винятку, включаючи жінок з інвалідністю. Заважає недоступність приміщення, відсутність належного медичного обладнання й… дискримінаційне ставлення деяких лікарів та медпрацівників.

Як розповідати про людей з інвалідністю: поради для журналістів

Медійникам варто уникати такого висвітлення, яке зводить опис людини до однієї характеристики — її інвалідності та заважає побачити людину-особистість. Ми зібрали практичні поради про те, які стереотипи слід руйнувати, до якої коректної мови вдаватися, які кадри використовувати під час зйомки та як спілкуватися з людьми з інвалідністю.

Блог мами: візком по соціальному інфантилізму

Виявляється, дитячим візком можна вивчати толерантність навколишнього світу. Спробуйте провести експеримент: прогуляйтеся з ним по місту, відчуйте, що значить бути безпорадним, як жук, перевернутий на спину. Проводьте такий експеримент раз на рік, і дізнаєтеся, наскільки подорослішало суспільство.

Ідеї Вашого Дому №3/2012 - Сантехніка

При будівництві житлових будинків в нашій державі майже не враховуються інтереси людей, які мають складнощі у пересуванні. Це особливо помітно, якщо звернути увагу на планування санвузлів. Вийти з цієї складної ситуації допомагає спеціалізована сантехніка, яка відповідає основним критеріям зручності та безпеки. 

Універсальний дизайн як виклик війні

У зв'язку із ситуацією на сході України кількість людей, які отримали інвалідність, зростає – як серед цивільного населення, так і серед військових. Військових, які власне поїхали в зону АТО на захист країни. Чи не насмішка з боку держави та нас, громадян, що ми віддячуємо за це – недоступністю?

Доступність водно-розважальних, спортивних і оздоровчих комплексів для маломобільної групи населення (Журнал Aqua Park, серпень 2014)

До маломобільної групи населення в Україні належить 56% громадян. Враховуючи наведену статистику, інфраструктура комплексу повинна бути доступною. У багатьох європейських країнах фізичне обмеження доступу до інфраструктури вважається формою дискримінації. Люди повинні повноцінно жити, користуючись благами цивілізації - отримувати послуги та мати доступ до них.

За місто без бар’єрів

Зізнаюся, коли збиралася їхати до Києва на міжнародну конференцію з універсального дизайну, думала, що мова йтиме про створення зручностей у міському просторі для людей з інвалідністю. Однак, як виявилося, поняття універсального дизайну значно ширше, бо стосується кожного з нас. Звичайно, існує певна спорідненість між поняттями «доступність» та «універсальний дизайн». Але ототожнювати їх не можна. Чому? Спробуємо пояснити.

Приклад для наслідування - Ощадбанк

Минулої п'ятниці на міжнародній конференції з універсальному дизайну, яка пройшла в Києві, підбивали підсумки реалізації Спільної Програми «Сприяння інтеграційній політиці та послугам людей з інвалідністю в Україні», яку в нашій країні впроваджує Програма розвитку ООН (ПРООН), Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ), Міжнародна організація праці (МОП) і Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ).

Хто отримав інвалідність в зоні АТО - не тільки лікувати, а й працевлаштовувати

Бійців та цивільних жителів, які отримали інвалідність під час воєнних дій, потрібно не тільки лікувати, а й сприяти можливості їх працевлаштування та соціалізації. На цьому наголосив Уповноважений Президента з прав людей з інвалідністю Валерій Сушкевич під час семінару "Міжнародний досвід впровадження послуги супроводу на робочому місці та підтримки зайнятості людей з інвалідністю". Про це передає кореспондент Центру інформації про права людини.

Львів не для всіх: 7 критеріїв доступності

Універсальний дизайн — це концепція, що передбачає проектування міського середовища так, аби ним могло користуватися якнайбільше людей. В тому числі люди з особливими потребами. У нашому місті окремі заклади добудовують пандуси, ремонтники понижують деякі тротуари. Але вбиральні для людей на візку чи спеціальні ліфти у будівлях – радше виняток, ніж правило. Tvoemisto.tv розпитало в експерта, як критерії універсального дизайну реалізуються у Львові.

Актуалізовано АТО. Українські міста для всіх чи тільки для обраних?

На жаль, через військові події в Україні кількість наших громадян різного віку, які отримують інвалідність, тільки збільшується. Серед людей, що втрачають сьогодні своє здоров'я, багато діяльних особистостей, які й надалі бажають займати активну життєву позицію. Але чи можливо це в сьогоднішній Україні? Чи є у нас умови для якнайшвидшої адаптації цих людей?

"Дизайн має сенс тоді, коли він служить людям" - іспанський архітектор

- Чому у вас на вулицях не видно людей на візках, незрячих? - цікавиться іспанський архітектор Алехандро дель Кастійо. Ми гуляємо Контрактовою площею і він дивується, на скільки "непрохідною". Рахує, скільки машин припарковано на тротуарах, скільки кіосків і парканів перегороджують шлях пішоходам. - Спробуйте пройтися цією площею із людиною на візку - це буде справжнє раллі для вас обох, - каже він.

Чи може Київ бути комфортним простором для усіх?

Чи можна вважати Київ комфортним простором для усіх його громадян? Зважаючи на шлях, який нам доводиться долати до місця роботи чи навчання щодня, виникають великі сумніви щодо комфортності нашого міста. І це не враховуючи тих труднощів, які постають перед людьми з інвалідністю, які інші люди часто не помічають та не усвідомлюють.

Як зробити місто комфортним для усіх: філософія універсального дизайну

Згідно міжнародної доповіді ВОЗ, 15% світового населення мають інвалідність. Крім цього, зростає кількість людей похилого віку. В Україні - 2,6 млн. людей з інвалідністю, 40% людей пенсійного віку, 5% дітей та 2% вагітних жінок. До чого усі ці цифри? Справа в тому, що саме ці групи людей практично не мають доступу до ключових об'єктів інфраструктури, а, отже, повноцінного життя.

Програма розвитку ООН в Україні

Національна Асамблея людей з інвалідністю України

Всесвітня Організація Охорони Здоров'я