Універсальний дизайн - це дизайн предметів, середовища,програм та послуг, покликаний зробити їх максимально можливою мірою придатними для використання для всіх людей без необхідності адаптації чи спеціального дизайну. Універсальний дизайн не виключає допоміжних пристроїв для конкретних груп людей з інвалідністю, де це необхідно.

Харківська служба зайнятості розширює рамки доступності

“Через працю людина інтегрується у суспільство та отримує засоби для існування, тому створення умов, які допомагають отримати роботу, є дуже важливими. Проект інклюзивного коворкінгу “Доступна зайнятість” спрямований на те, щоб зробити процес пошуку роботи доступним і зручним для всіх, у тому числі для людей з інвалідністю”, - зазначає Олена Іванова, координаторка Спільної Програми ПРООН, ВООЗ та МОП «Сприяння інтеграційній політиці та послугам людей з інвалідністю в Україні»*, в рамках якої було впроваджено проект “Інклюзивний коворкінг “Доступна зайнятість”.

7 місяців роботи над створенням інклюзивного коворкінгу на базі Харківського міського центру зайнятості дозволили розпочати його роботу вже 25 жовтня 2018 року. Серед послуг коворкінгу є профорієнтаційні, які передбачають тестування, консультації та навіть майстер-класи, які дають можливість відчути себе у різних амплуа й обрати майбутню професію “до душі”.

Один з таких майстер-класів, «Професія на дотик», пройшов і під час відкриття коворкінгу. Діти, у тому числі, з порушеннями зору, із щирим інтересом занурилися у процес приготування шоколадного печива з горіхами, ягодами і родзинками та, таким чином, «приміряли» на себе професію кухара. По завершенню майстер-класу і учасники майстер-класу, і гості, що завітали на відкриття, мали змогу продегустувати вироби. Провів майстер-клас знавець своєї справи шеф-кухар кулінарної студії «Кухня», Тарас Клипін.

IMG 2321

“Працювати з дітками безумовно приємно. Хочеться звернути увагу, що між дітками з порушеннями зору та будь-якими іншими дітьми, немає жодної різниці. Єдине, що вони більш зосереджені, захоплені роботою, оскільки більше відчувають тісто на дотик та при його замішувані взаємодіють з іншими людьми, працюють в команді. Для них все це цікаво, весело і нам, в свою чергу, це, звичайно ж, подобається”, - зазначає Олександра, помічниця Тараса та адміністраторка кулінарної студії “Кухня”.

IMG 2212

Інклюзивний коворкінг «Доступна зайнятість» - це місце, де можуть працювати й отримувати індивідуальні та групові послуги щодо пошуку роботи різні категорії населення, серед яких –люди з порушеннями зору, слуху та опорно-рухового апарату. 

сам роб

Середовище та послуги в інклюзивному коворкінгу були організовані за принципами Універсального дизайну. Простір коворкінгу розділили на 4 функціональні зони:

  •        зона для індивідуальних консультацій та самостійної роботи з комп’ютерною технікою;
  •        для групових заходів, де проводяться майстер-класи на різну тематику, тренінги і семінари;
  •        зона для переговорів;
  •        зона для роботи з документацією.

Окрім тактильних маршрутних покажчиків на підлозі та паркомісць для авто людей з інвалідністю, в Харківському міському центрі зайнятості зроблено зручнішу навігацію: пофарбовано  колони в приміщенні контрастним кольором щоб забезпечити їх кращу видимість та убезпечити клієнтів, розміщено зрозумілі піктограми, які вказують напрями руху та розташування приміщень різного призначення. Але, найголовніше, працівники центру зайнятості отримали нові знання та змінили підхід у комунікації з клієнтами та способах надання інформації. Інформація відтепер подається з урахуванням потреб різних категорій клієнтів. Працівники навчилися основам жестової мови.

Один з комп’ютерів в коворкінгу обладнали дисплеєм та клавіатурою зі шрифтом Брайля та програмою JAWS яка зчитує текст з екрану що робить зручним користування для відвідувачів з порушеннями зору. Також було придбано смартфон, на який встановлено програмне забезпечення: GoogleTalk Back, що дозволяє трансформувати усне мовлення у текстовий формат і навпаки для зручності відвідувачів з порушеннями слуху. Встановлене програмне забезпечення Сonnect by BeWarned дозволяє здійснити відео-дзвінок до кол-центру, який забезпечує послугу перекладу на жестову мову.  

Все це обладнання та програмне забезпечення покращили якість послуг для клієнтів, які мають порушення слуху, мовлення та зору й дозволили забезпечити процес пошуку роботи, вибору професії, навчання, започаткування бізнесу в інклюзивному коворкінгу зручним та доступним для всіх.  

IMG 2305

Завдяки впровадженим інноваціям кількість клієнтів з інвалідністю в інклюзивному коворкінгу збільшується. Якщо з січня до лютого 2018 р. послугами скористались 534 особи, з них 28 з числа маломобільних людей (5 % клієнтів), то з серпня до жовтня вже 1210 осіб, з яких 362 маломобільні клієнти (30% клієнтів). Таким чином послуги Харківського міського центру зайнятості стають доступнішими, а люди отримують більше шансів у знаходженні роботи.

Результатами даного проекту є не тільки покращення умов доступності послуг в одному конкретному центрі зайнятості, але й опис моделі доступного коворкінгу, в якому всі можуть отримувати послуги сприяння працевлаштуванню на рівних. Наявність моделі дозволить поширити успішний досвід в інших центрах зайнятості України, яких налічується близько 600.

*Спільна Програма «Сприяння інтеграційній політиці та послугам людей з інвалідністю в Україні» впроваджується Програмою Розвитку ООН спільно зі Всесвітньою організацією охорони здоров’я та Міжнародною організацією праці за фінансової підтримки Партнерства ООН з питань реалізації прав людей з інвалідністю, в партнерстві з Міністерством соціальної політики України, Міністерством охорони здоров’я України та Національною Асамблеєю людей з інвалідністю України.

  • Як зробити свій дім гостинним? +

    Ви можете зробити свій дім гостинним для всіх. Для цього підтримайте міжнародний рух «Visit Ability», що виступає запростір, доступний для Детальніше...
  • Як зробити місто доступним? +

    Згідно зі статтею 9 Конвенції ООН про права людей з інвалідністю, в Українімає бути забезпечена доступність (архітектурна, транспортна, інформаційна) та Детальніше...
  • Як зробити заклад доступним? +

    Усі люди незалежно від особливостей, сімейного статусу тощо можуть бути Вашими клієнтами, якщо Ви подбали про створення належних умов. Подумайте, Детальніше...
  • 1

Лого UN Partnership to Promote the Rights of Persons With Disabilities

Лого UNDP

Лого UNICEF

Лого ILO

Тризуб

Лого Національної Асамблеї людей з інвалідністю України

Лого Всесвітньої організації охорони здоров'я - Європейське регіональтне бюро