Універсальний дизайн - це дизайн предметів, середовища,програм та послуг, покликаний зробити їх максимально можливою мірою придатними для використання для всіх людей без необхідності адаптації чи спеціального дизайну. Універсальний дизайн не виключає допоміжних пристроїв для конкретних груп людей з інвалідністю, де це необхідно.

НАІУ занепокоєна запропонованими Мінсоцполітики змінами до постанови КМУ

Національна Асамблея людей з інвалідністю України занепокоєна запропонованими Мінсоцполітики змінами до  постанови Кабінету Міністрів України від 03.08.2020 № 185 стосовно перенесення термінів, які стосуються вимог щодо створення безперешкодного доступу до приміщень у відповідності до Державних будівельних норм  на 2 роки та не погоджує зазначені зміни.

Нагадаємо, що запропонованим документом передбачається перенесення терміну набрання чинності пункту  постанови, якій стосується критеріїв діяльності надавачів соціальних послуг, а саме, вимоги щодо створення безперешкодного доступу до приміщень у відповідності до Державних будівельних норм.

НАІУ занепокоєна перенесенням зазначених термінів на два роки, оскільки люди з інвалідністю не можуть чекати отримання соціальних послуг до створення для них відповідних умов.

«Питання безбар’єрності в Україні на сьогоднішній день регулюється цілою низкою нормативно-правових актів. Законодавством передбачено, що у разі неможливості повного пристосування об'єктів, зокрема і надавачів соціальних послуг, до потреб осіб з інвалідністю, забезпечується розумне пристосування – йдеться у листі. - Саме здійснення заходів щодо адаптації (розумного пристосування) всіх існуючих об'єктів інфраструктури, також передбачено “Державною стратегією регіонального розвитку на 2021-2027 роки”, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 05.08.2020 № 695».

На сьогоднішній день питанню «безбар’єрності» приділяється пильна увага на державному рівні, зокрема слід зазначити розробку та схвалення  «Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору в Україні» за ініціативи та підтримки Першої леді Олени Зеленської.  Велика кількість представників регіональної виконавчої влади на виконання цієї Стратегії  готові прикладати максимум зусиль, підписуючи Меморандуми про розвиток безбар'єрної архітектури, спрямовані на створення рівних можливостей для всіх українців та розбудову універсального публічного простору.

НАІУ вважає «неприпустимим та недоцільним перенесення визначених законодавством термінів, оскільки це важлива складова загальної стратегії створення таких можливостей, а запропоновані зміни можуть призвести до негативних наслідків, зокрема щодо не обов'язковості виконання зазначених вимог».

Натомість, враховуючи, що пройшов вже рік, як прийнята постанова, якою затверджені ці критерії, а зазначена діяльність, відповідно до законодавства здійснюється з урахуванням думки громадських організацій осіб з інвалідністю, НАІУ пропонує з метою більш чіткого розуміння ситуації, провести моніторинг щодо кількості надавачів соціальних послуг, які вже виконали вимоги стосовно доступності за цей період та кількості видатків із визначенням  джерел фінансування (в розрізі регіонів).

 

План дій щодо реалізації Конвенції про права осіб з інвалідністю до 2025 року (завантажити)

  • Як зробити свій дім гостинним? +

    Ви можете зробити свій дім гостинним для всіх. Для цього підтримайте міжнародний рух «Visit Ability», що виступає запростір, доступний для Детальніше...
  • Як зробити місто доступним? +

    Згідно зі статтею 9 Конвенції ООН про права людей з інвалідністю, в Українімає бути забезпечена доступність (архітектурна, транспортна, інформаційна) та Детальніше...
  • Як зробити заклад доступним? +

    Усі люди незалежно від особливостей, сімейного статусу тощо можуть бути Вашими клієнтами, якщо Ви подбали про створення належних умов. Подумайте, Детальніше...
  • 1

Лого UN Partnership to Promote the Rights of Persons With Disabilities

Лого UNDP

Лого UNICEF

Лого ILO

Тризуб

Лого Національної Асамблеї людей з інвалідністю України

Лого Всесвітньої організації охорони здоров'я - Європейське регіональтне бюро