Універсальний дизайн - це дизайн предметів, середовища,програм та послуг, покликаний зробити їх максимально можливою мірою придатними для використання для всіх людей без необхідності адаптації чи спеціального дизайну. Універсальний дизайн не виключає допоміжних пристроїв для конкретних груп людей з інвалідністю, де це необхідно.

У Києві відбулася перша міжнародна конференція з Універсального Дизайну

13 лютого 2015 року в Києві відбулася перша міжнародна конференція «Універсальний Дизайн як запорука розвитку інклюзивного суспільства», яка зібрала більше 200 представників бізнесу, влади, ЗМІ, негромадських організацій, а також архітекторів, урбаністів, активістів, студентів, викладачів.

Конференція пройшла в рамках реалізації Спільної Програми «Сприяння інтеграційній політиці та послугам людей з інвалідністю в Україні», що впроваджується Програмою розвитку ООН (ПРООН), Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ), Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ), Міжнародною організацією праці (МОП) у партнерстві з Міністерством соціальної політики України та Національною асамблеєю інвалідів України (НАІУ).

«Сьогодні спостерігається глобальна тенденція до старіння населення – за даними ООН, до 2050 року у світі буде 30% людей похилого віку. До того ж, близько 10% серед населення у світі є люди з інвалідністю. Усе це зумовлює подальший розвиток та впровадження принципів універсального дизайну, що є передумовою створення інклюзивних суспільств, де кожна людина має шанс на реалізацію. В Україні, у зв'язку з поточною ситуацією на Донбасі та збільшенням кількості людей з надбаною інвалідністю, питання впровадження універсального дизайну в інфраструктуру, архітектуру, транспорт та послуги набуває більшої актуальності. Вирішення проблем вразливих груп населення завжди були у пріоритеті для Програми розвитку ООН і ми плануємо продовжити роботу у напрямку популяризації універсального дизайну в Україні», – підкреслила Ініта Пауловіча, Заступник Постійного Представника ПРООН в Україні.

Універсальній Дизайн покликаний створити середовище, об’єкти, речі та послуги максимально доступними та зручними у користуванні для більшості людей. Так, за даними Міністерства соціальної політики України та НАІУ, в Україні проживає 2,8 млн. людей з інвалідністю, 2 млн. дітей дошкільного віку, майже 7 млн. громадян старше 65 років, понад 500 тис. батьків з дітьми у дитячих візочках, понад 400 тис. вагітних жінок і близько 400 тис. людей з тимчасовими ускладненнями здоров’я, у т.ч. з набутою інвалідністю.

«Усі люди мають право на рівний з іншими доступ до освіти, медицини, адміністративних та комерційних послуг тощо. На практиці багато будинків, закладів, установ в Україні є недоступними або важкодоступними», – зазначає менеджер Спільної Програми Крістіна Баграмян. «На мій погляд, основне досягнення Спільної Програми полягає в тому, що нам вдалося зібрати разом різних стейкхолдерів – національну владу, громадськість, архітекторів, забудовників, вчителів, представників бізнесу, та спільним зусиллями популяризувати принципи універсального дизайну в Україні – ми не тільки підвищили обізнаність з даної теми, а й підтримали формування державної політики в цій сфері. Нам вдалося створити цікаві та змістовні інформаційні продукти (серію відео-уроків, сайт, буклети, мультфільм, презентації), якими всі зацікавлені можуть користуватися й надалі. Ми також змогли продемонструвати переваги застосування універсального дизайну не тільки для людей з інвалідністю, а для кожного з нас – на різних етапах життя», – продовжила Крістіна.

Під час конференції Ейнар Лунд, старший радник департаменту планування Міністерства Норвегії з місцевого самоврядування та модернізації, розказав про досвід Норвегії у впровадженні Універсального Дизайну на рівні державної та регіональної стратегії. «У Норвегії вперше концепція універсального дизайну була згадана в докладі Норвезької державної ради з питань людей з інвалідністю у 1997 році завдяки зусиллям та мотивації окремих людей. Згодом концепція універсального дизайну була представлена в стратегічних документах з національної політики в кін. 90-х і на поч. 2000-х рр. Основним фактором успіху імплементації універсального дизайну в Норвегії на різних рівнях була стратегічна координація зусиль між галузевими міністерствами у першій половині 2000-х років із запровадженням політичної відповідальності за дії та проекти, до яких було залучено багато управлінь. У результаті було створено кілька національних програм та планів дій для архітекторів, будівельної галузі, проектувальників в усіх регіонах, що триває і по сьогодні. Також універсальний дизайн був включений на рівні концепції в Законі про проектування та будівництво та в Законі про недискримінацію та доступність, що були прийняті в 2009 р.», – зазначає Ейнар Лунд. «Для того, щоб Україна стала успішною у впровадженні принципів універсального дизайну, необхідна підтримка на рівні уряду та міністерств з їх установами, які стануть провідною силою в розробці політики для людей з інвалідністю, що сприяє рівноправному участі всіх людей в суспільному та комерційному житті», – резюмував Ейнар.

З рекомендаціями представника Норвезького міністерства погоджується Лариса Байда, начальник департаменту Національної асамблеї інвалідів України: «Універсальний дизайн є концепцією, що виходить за рамки фізичного доступу до будівель для людей з інвалідністю і має стати інтегрованою частиною політики та планування у всіх аспектах життя суспільства. Уряд має прийняти   принципи універсального дизайну як філософію і стратегію, яка лежить в основі забезпечення рівних прав для всіх громадян у всіх аспектах життя. Безперечно, утвердження принципів універсального дизайну потребує нового мислення від всіх громадян».

«Агенції ООН будуть продовжувати сприяти впровадженню універсального дизайну в Україні, визначаючи важливість питання у ці складні та важкі для країни часи. Ми сподіваємося, що дуже скоро в Україні буде інклюзивне суспільство та повноцінна реалізації рівності прав для кожного», – резюмувала Ініта Пауловіча.

 

****

Спільна Програма ПРООН, ЮНІСЕФ, ВООЗ, МОП «Сприяння інтеграційній політиці та послугам людей з інвалідністю в Україні»

 

Спільна Програма «Сприяння інтеграційній політиці та послугам для людей з інвалідністю в Україні» впроваджується Програмою розвитку Організації Об’єднаних Націй (ПРООН), Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ), Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ), Міжнародною організацією праці (МОП) у партнерстві з Міністерством соціальної політики України та Національною асамблеєю інвалідів України. Підтримка Програмі надана Партнерством ООН з питань реалізації прав людей з інвалідністю, Програмою розвитку ООН та Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ).

Мета Спільної Програми – сприяння застосуванню стандартів доступності та Універсального Дизайну як таких, що забезпечать залучення і участь людей з інвалідністю, допомога у подоланні існуючих бар’єрів, які заважають доступу до послуг і об’єктів, призначених для широкої громадськості, або обмежують його.

Завантажити цю публікацію
в форматі Word

  • Як зробити свій дім гостинним? +

    Ви можете зробити свій дім гостинним для всіх. Для цього підтримайте міжнародний рух «Visit Ability», що виступає запростір, доступний для Детальніше...
  • Як зробити місто доступним? +

    Згідно зі статтею 9 Конвенції ООН про права людей з інвалідністю, в Українімає бути забезпечена доступність (архітектурна, транспортна, інформаційна) та Детальніше...
  • Як зробити заклад доступним? +

    Усі люди незалежно від особливостей, сімейного статусу тощо можуть бути Вашими клієнтами, якщо Ви подбали про створення належних умов. Подумайте, Детальніше...
  • 1

Лого UN Partnership to Promote the Rights of Persons With Disabilities

Лого UNDP

Лого UNICEF

Лого ILO

Тризуб

Лого Національної Асамблеї людей з інвалідністю України

Лого Всесвітньої організації охорони здоров'я - Європейське регіональтне бюро