Універсальний дизайн - це дизайн предметів, середовища,програм та послуг, покликаний зробити їх максимально можливою мірою придатними для використання для всіх людей без необхідності адаптації чи спеціального дизайну. Універсальний дизайн не виключає допоміжних пристроїв для конкретних груп людей з інвалідністю, де це необхідно.

Застосунок з мапою доступності: тепер і в Одесі

Застосунок розробив програміст з Івано-Франківську Ігор Романчук, який працює у компанії Softjourn. Він з народження живе з ДЦП, та це не завадило йому вести активний спосіб життя: подорожувати, займатися творчістю та благодійністю. На розробку «Friendly City» Ігора надихнула ситуація, коли його друзям на візках довелося планувати маршрути з дому на аркуші паперу: адже людині з обмеженою мобільністю доводиться заздалегідь пригадати, чи будуть на шляху перешкоди. А зробити це за допомогою смартфону буде набагато зручніше.

Спочатку були мапи для Івано-Франківську, Львову та Чернівців. Тепер завдяки волонтерові Андрію Кравцю «Friendly City» запрацював і в Одесі. Андрію двадцять чотири роки, він нещодавно переїхав до Одеси зі Львова та працює хостом в Impact Hub Odessa.

Про Ігора Романчука та його застосунок дізнався випадково, з новин. Написав Ігореві та запитав, що потрібно, аби така мапа з’явилась в Одесі – а потрібен був волонтер, який би особисто перевіряв доступність закладів та наносив їх на карту. Так розпочалася двомісячна Одисея хлопця вулицями міста.

Наразі Андрій Кравець пройшов 150 кілометрів одеськими вулицями, та наніс на мапу 800 пандусів. Застосовував для цього ресурс OpenStreetMap: спочатку вносив інформацію у нотатки, а вдома з комп’ютера – на карту. Каже, ніяких особливих складнощів не було – хіба що ресурс із картою «гальмував», а багато ходити було не так вже й важко, особливо коли нарешті купив зручніше взуття. Хоче зайнятися ще західною частиною міста – Молдаванкою та прилеглими спальними районами; селищем Котовського. Але тут вже не завадила б допомога ще кількох волонтерів.

Андрій сподівається, що застосунок приверне увагу підприємців та міської влади до проблеми інклюзивності та спонукає чіткіше дотримуватись вимог і встановлювати зручні та відповідні пандуси – принаймні, при розбудові нових будівель. Мріє, що знайдуться ініціативні кияни та зроблять інклюзивну мапу столиці – або, каже, переїде туди та зробить сам. А поки що Андрій обмірковує наступний проект – відмити одеські стіни від написів з рекламою наркотичних речовин.

Застосунок з мапою доступності: тепер і в ОдесіЗастосунок з мапою доступності: тепер і в ОдесіУ карти «Friendly City» ще є декілька неістотних «багів», проте загалом застосунок може стати дуже корисним для одеситів – адже варто пам’ятати, що питання інклюзивності стосується кожного: це не тільки про людей із хронічними захворюваннями та наслідками травм – це також про молодих батьків, дітей, літніх людей. Навіть здорова молода людина може невдало підвернути ногу та на деякий час опинитися в стані обмеженої мобільності. Сподіваємося, що файна ініціатива Ігора Романчука та Андрія Кравця знайде своє продовження та наступників в одеському – і не тільки одеському – міському середовищі.

Текст: Євгенія Селезньова

Обкладинка: фото Alvaro Reyes, Unsplash

  • Як зробити свій дім гостинним? +

    Ви можете зробити свій дім гостинним для всіх. Для цього підтримайте міжнародний рух «Visit Ability», що виступає запростір, доступний для Детальніше...
  • Як зробити місто доступним? +

    Згідно зі статтею 9 Конвенції ООН про права людей з інвалідністю, в Українімає бути забезпечена доступність (архітектурна, транспортна, інформаційна) та Детальніше...
  • Як зробити заклад доступним? +

    Усі люди незалежно від особливостей, сімейного статусу тощо можуть бути Вашими клієнтами, якщо Ви подбали про створення належних умов. Подумайте, Детальніше...
  • 1

Лого UN Partnership to Promote the Rights of Persons With Disabilities

Лого UNDP

Лого UNICEF

Лого ILO

Тризуб

Лого Національної Асамблеї людей з інвалідністю України

Лого Всесвітньої організації охорони здоров'я - Європейське регіональтне бюро