Школа Універсального дизайну: перші випускники та перші результати
Доступність, зручність, універсальність - слова, які стали частиною щоденного вжитку випускників першої в Україні Школи Універсального дизайну. За два місяці роботи Школа випустила 70 фахівців, які можуть допомогти зробити простір та послуги зручними для всіх, в тому числі маломобільних людей.
Що таке Універсальний дизайн?
Універсальний дизайн - це дизайн предметів, середовища, програм та послуг, покликаний зробити їх максимально зручними для використання всіма, незалежно від віку, статі, розмірів тіла, стану здоров’я чи інших життєвих факторів. Його принципи поширюються на інформацію, яку ми отримуємо щодня, транспорт, за допомогою якого ми пересуваємося, парки, в яких ми відпочиваємо, будівлі, в яких живемо і працюємо, послуги, якими користуємось.
Універсальний дизайн - це філософія, яка наближає нас до суспільства рівних можливостей, де зручно всім.
Школа Універсального дизайну пройшла з 28 до 31 серпня для викладачів закладів вищої освіти та з 29 вересня до 20 жовтня 2018 року – для молоді. Її мета - підвищити обізнаність і сформувати спільноту фахівців різних напрямів із застосування принципів Універсального дизайну. Це дозволить творити в Україні зручне середовище для всіх, в тому числі маломобільних груп населення.
Школу УД започаткували в рамках Спільної Програми ПРООН, ВООЗ та МОП «Сприяння інтеграційній політиці та послугам для людей з інвалідністю в Україні». Слухачі Школи вивчали, що таке Універсальний дизайн, доступність, в тому числі послуг, інформації та приміщень, якими є принципи Універсального дизайну та як їх практично втілювати у різних сферах: освіті, архітектурі та будівництві, охороні здоров’я, індустрії моди, туризмі тощо.
“Універсальний Дизайн - не просто про вразливі категорії населення, не тільки про порушення, тимчасові чи постійні. Універсальний Дизайн – це про 42 мільйони українців, про всіх нас. Я сподіваюся, що поширення ідей Універсального дизайну серед теперішніх і майбутніх поколінь молодих фахівців у різних сферах допоможе зробити Україну суспільством рівних можливостей”, - таким словами відкрила презентацію Блерта Чела, заступниця директора Програми розвитку ООН в Україні.
У заході взяли участь представники міжнародних організацій, державних установ, громадських організацій людей з інвалідністю, вищих закладів освіти, експерти з Універсального дизайну та доступності.
Результати роботи в рамках Школи Універсального дизайну представили 28 молодих фахівців, які здобували знання протягом місяця та працювати з реальними кейсами.
Випускники курсу розробили комплексні рішення з Універсального дизайну для 4 організацій:
- Молодого театру (мікро-сцена);
- Бібліотеки НТУУ «КПІ ім. Сікорського» (коворкінговий центр);
- Медичної компанії «Інто-Сана» (клініка в Києві за адресою вулиця Нижній Вал, 49а).
Комплекні рішення включають детальні пропозиції щодо впорядкування прилеглої території, переобладння приміщень, підбору меблів та обладнання, покращення доступності веб-сайту, організації надання послуг та забезпечення необхідною інформацією. Впровадження наданих рекомендацій допоможе замовникам зробити заклади зручними для всіх незалежно від віку, статі, наявності інвалідності, знання мови чи інших життєвих факторів.
“Ми надзвичайно вдячні за таку неймовірну пророблену роботу. І це дійсно дуже цінно - слухати кожну із цих презентацій, виокремлювати корисні деталі, які зможуть допомогти зробити приміщення та послуги зручними для всіх”, - коментує Владислава Осьмак, директорка Культурно-мистецького центру “Києво-Могилянської Академії”.
Результат курсу для викладачів/ок закладів вищої освіти (ЗВО) Школи Універсального дизайну – це 30 навчальних програм, які розробили її учасники і які потенційно можуть викладатись у 18 закладах. На заході було оголошено результати конкурсу на кращу навчальну програму з Універсального дизайну.
Переможцями конкурсу стали:
1 місце:
- Лушнікова Наталія, Національний університет водного господарства та природокористування, з програмою щодо Універсального дизайну громадський просторів.
- Івасенко Вікторія, Харківський національний університет міського господарства ім. О.М. Бекетова, з програмою із застосування Універсального дизайну при проектуванні міських вулиць та доріг.
2 місце:
- Сеньків Мар’яна, Національний університет "Львівська політехніка", з програмою щодо застосування принципів Універсального дизайну в міжнародному туризмі.
- Жидков Андрій, Східноукраїнський національний університет імені Володимира Даля, з програмою з основ Універсального дизайну.
3 місце:
- Хутка Світлана, Школа адміністративного управління Зіміної, з програмою застосування принципів Універсального дизайну для інновацій у бізнесі та соціальній сфері.
- Сасіна Ірина, Національний педагогічний університет імені Михайла Драгоманова, з програмою щодо Універсального дизайну в освіті та навчанні.
За результатами доопрацювання автори навчальних програм отримають гранти на їх впровадження у навчальних закладах, де вони викладають. Нові програми дадуть змогу щорічно випускати сотні фахівців в різних сферах, готових втілювати принципи Універсального дизайну на практиці.
Школа Універсального дизайну започаткована Спільною Програмою ПРООН, ВООЗ та МОП «Сприяння інтеграційній політиці та послугам людей з інвалідністю в Україні», що впроваджується за підтримки Партнерства ООН з питань реалізації прав людей з інвалідністю.
Партнери Школи УД: Національний університет "Києво-Могилянська академія", Школа соціальної роботи ім. В.І. Полтавця, проект ПРООН «Відновлення врядування та примирення на територіях України, що постраждали від кризи», Київський академічний Молодий театр, Науково-технічна бiблiотека ім. Г. І. Денисенка, клініка «Into-Sana», Асоціація британського та міжнародного дизайну «SBID Ukraine» та ГО «Агенти змін».