Мій дім - моя фортеця: житло для травмованих військових "Patriot Home", Форт Белвуар, Вірджинія, США
Що: «Patriot Home», Нове будівництво в межах проекту «The Wounded Warrior Home Project»
Де: США, Форт Белвуар, Вірджинія
Коли: Листопад, 2011
Війна завершується не із підписанням мирного договору, а із відновленням та відбудовою територій та суспільства. Проект «The Wounded Warrior Home Project» і «Patriot Home» - ініціатива створення житла за принципами універсального дизайну на військовій базі Форт Белвуар для колишніх учасників бойових дій в Іраку та Афганістані. Вона стала не лише можливістю надати пораненим солдатам та їх родинам житло, що могло б цілковито відповідати потребам кожного. Проект – створення для військовиків такого житлового простору, що дав би змогу крок за кроком повернутися до звичного способу життя далеко від пострілів та небезпеки.
Як створювався проект?
У 2010 році компанія «Clark Realty Capital», спільно із Армією США, розпочала проект із перебудови 2100 домівок для поранених військових у Форті Белвуар, Вірджинія. За словами керівника проекту, Кейсі Нолана, у ході реконструкції виник ряд викликів. Основним була стара структура самих приміщень, зокрема занадто вузькі для візків вестибюлі. Так, будинки стали доступніші, проте мали ряд суттєвих недоліків. Відтак, команда прийняла рішення створити дещо цілком нове, і уже у листопаді 2011 запросила громадськість на презентацію двох новобудов - «Patriot Home» та «Freedom Home».
Розробником проекту став відомий американський архітектор та дизайнер Майкл Грейвс. Понад 300 його будівель прикрашають десятки різних штатів, а створеними товарами користуються мільйони людей по всій країні. Нолан згадує, що коли компанія надіслала Грейвсу пропозицію про співробітництво, мало хто сподівався на відповідь як таку. Натомість, за словами самого архітектора, який через параліч від 2003 року став користувачем візка, він був «разом із Пораненими Воїнами». Так, Грейвс особисто був присутнім на кожній зустрічі проектувальної команди та власноруч промальовував ескізи майбутнього будинку. Важливо, що у ході процесу розробки компанія тісно співпрацювала із 10-ма цивільними і 20-ма колишніми військовими із різними типами травм та їх сім’ями. Спільно із консультаціями понад 20-ти експертів із універсального дизайну та доступності таке залучення дало змогу максимально повно врахувати як фізичні, так і глибокі емоційні потреби цільової аудиторії.
«Слухаючи історії та виклики кожного, ми зрозуміли, що немає жодного пораненого воїна; жодного спільного чи суспільного досвіду. Натомість, ми виявили ряд дуалізмів – контраст «інь» і «янь», що визначає комплексні потреби поранених військових та їх сімей. Ці дуалізми – «соціальна приватність», «мобільна основа», «видима та невидима безпека» - надихнули на створення «The Wounded Warrior Home Project» у Форті Белвуар». Команда «The Wounded Warrior Home Project».
«Patriot Home»: особливості ззовні та всередині
Почати огляд варто із зовнішнього вигляду «Patriot Home». Це – простора та яскраво-жовта будівля із трьома підвищенням на даху, спроектована максимально інтегрованою у навколишнє середовище. На перший погляд, важко зрозуміти, що будинок у чомусь відрізняється від інших таких само нових структур. Проте вже від входу помітні ті чи інші елементи, що дозволяють використовувати його усім групам населення.
Перш за все, це відсутність порогів та широкий простір для пересування для усіх мешканців житла. Передня тераса має підсвітку на вимикачах світла, а також великі вікна у накритті, що максимально ефективно використовує природне освітлення.
Автоматичні двері відкривають вхід у просторе фойє, що дає змогу без проблем пересуватися людям, які користуються візком. Така кількість простору суттєво відрізняє проект від інших будівель у цій місцевості, оскільки у старому житлі, за словами архітекторів, кількість вільного для пересування простору стала справжнім викликом.
«Велика частина цього будинку присвячена емоційним шрамам. Великі вікна та французькі двері (тип дверей, у яких 80% перегородки - скляні) всюди. Так, будь-хто може розуміти, що його оточує всередині та зовні. Це важливо для солдатів із посттравматичним стресовим розладом».
Освітлення фойє також природне, через вікна на стелі будівлі. Стіни містять вбудовані ніші та місця для сидіння. Важливо, що покриття на підлозі у всьому будинку – нековзке, що полегшує пересування для його жителів, у тому числі, на візках.
Справа від входу розташована спальня та ванна, що пристосовані для користування людей на візках. Ліжко – дещо нижче за рівнем, оточене великою кількістю вільного простору.
Ванна кімната має спеціальне нековзке покриття, вмонтовані поручні та ручний душ, що дозволяє легко послуговуватися кімнатою маломобільним жителям. Окрім того, шафи та прозорі перегородки зйомні, якщо це потрібно для людей, які користуються візками. Так, користуватися такою кімнатою може вся родина військового, незалежно від стану здоров’я чи функціональних можливостей.
Інший важливий елемент структури будинку – кімната реабілітації. Як уже зазначено, важливим моментом дизайну була емоційна реабілітація військових та їх максимальний комфорт і захищеність. Одним із тих, хто консультував дизайнерів на етапі проектування, був Елвін Шелл – капітан у відставці. Він отримав опіки третього ступеню 33% тіла, намагаючись врятувати інших від пожежі під час війни в Іраку. Шелл порадив дизайнерам створити спеціальний простір, де колишні військові могли б легше прийняти болючі спогади про минуле – терапевтичну кімнату. Основним її призначенням є проведення Скайп-конференцій як альтернативи для медичного огляду поза будинком. Проте є й інша ціль – створення відокремленого простору, де колишній ветеран міг би побути наодинці, не покидаючи своєї родини та помешкання.
«Така кімната потрібна, аби просто дивитися назовні. Могти зашторити вікна, коли ти до цього не готовий та підняти фіранки, коли готовий – це і є терапія».
Чи не найбільш технічно обладнаною кімнатою у будинку є кухня. Усі її поверхні мають механізм підйому та опускання з метою адаптації для різного зросту та комфортної висоти користування жителів будинку.
Окрім того, за порадою одного із консультантів та потенційних жителів будинку, під кухонними ящиками є доступний простір. Зйомні дверки гарантують доступ до рукомийника, плити та поверхонь користувачам візків без потреби повертатися боком.
Іще одним суттєвим кроком було розширення приміщення гаража, що дозволяє розташуватися там двом автомобілям із вільним доступом для людей, які користуються візками.
Оцінка: чи дійсно «Patriot Home» універсальний?
Проект реалізовано в межах військової бази і, перш за все, для солдатів, що продовжують свою службу після повернення із зон конфліктів. За словами авторів проекту та його розробників, вартість можна скоротити в середньому на ⅙ (17%) за рахунок масового будівництва і виправлення попередніх помилок. Вартість проживання компенсується колишнім солдатам з боку армії на час їх користування будинком. Вони мають право жити у будинку до отримання нового призначення військовослужбовцем, виходу із служби чи переїзду за межі військової бази. За прикладом двох прототипів - «Patriot Home» і «Freedom Home» - на військовій базі було збудовано іще 19 будинків.
Співставляючи плюси і мінуси, маємо:
+ Використання досвіду цільової аудиторії та безпосередня робота із потенційними користувачами;
+ Врахування емоційного комфорту користування жителів помешкання;
+ Врахування принципів універсального дизайну на етапі проектування самого будинку;
+ Використання умов навколишнього середовища та максимальна енергоефективність;
+ Приємний дизайн, що не дисонує із навколишньою структурою.
- Окремі структурні елементи будинку (як-от верхні шафки на кухні), до яких немає доступу, наприклад, для людей, що користуються візками;
- Висока вартість технічних засобів, що використані у будинку. Втім, зменшення кількості дорогої електроніки за збереження принципів універсального дизайну та структури планування все ж забезпечить приблизно таку ж вартість будівництва, яка є без врахування принципів УД. Так, наприклад, можлива заміна дверей на сенсорах звичайними розсувними дверима, початкове зниження висоти кухонних поверхонь тощо. Окрім того, УД навіть забезпечить швидшу окупність будинку, оскільки простір структурований так, аби максимально використовувати переваги середовища (природне світло, тепловий режим).
Окремі елементи універсального дизайну «Patriot Home» можна використовувати у проектуванні інших помешкань. Досвід такого проекту важливий серед інших, оскільки не просто гарантує доступність, проте робить помешкання зручним та зрозумілим для користування усіх груп. Проект «Patriot Home» може стати поштовхом до впровадження елементів універсального дизайну, у тому числі, у проектування домівок для українських військових, що повертаються із зони АТО. Елементи універсального дизайну
- Розсувні двері
- Відкритий простір у кімнатах
- Низькі підвіконня
- Регулятори висоти у столах, тумбах, стільницях
- Вільний простір кухні
- Обладнана широка душова кабіна, вільна для користувачів візків
- Міцне та контрастне покриття підлоги, яке попереджає ковзання
- Окрема кімната для усамітнення та консультації з лікарем через Скайп
- Підсвітка на вимикачах, яка дозволяє без проблем користуватися ними в темряві
- Сенсори на вікнах та дверях, які забезпечують дистанційне відкриття і закриття без докладання фізичних зусиль
- Додатковий простір у гаражі, розподілений, аби вміщувати дві машини і при цьому бути зручним для користувачів колясок
- Велика кількість прозорих перегородок з метою зменшення рівня стресу у ветеранів
- Система відео-моніторингу по всьому будинку, яка робить його “прозорим” та дозволяє контролювати територію із одного місця в домі
- Обладнання в гардеробній для підзарядки електронних візків
- Криті майданчики із вікнами та доступом природного освітлення
Команда проекту
Дизайнер: Майкл Грейвз – відомий американський архітектор
Менеджер проекту: Кейсі Нолан, співробітник «Clark Realty Capital»
Команда із військових та цивільних консультантів – потенційних користувачів будинку
Матеріали для статті взято з:
Сайту Майкла Грейвса