Що таке Універсальний Дизайн?

Універсальний Дизайн – це принцип дизайну місць, речей, інформації, повідомлень та політики, який дозволяє скористатися ними найбільш широкому колу людей у найрізноманітніших ситуаціях та не передбачає створення окремих або спеціальних можливостей для такого користування. У найбільш простому розумінні, Універсальний Дизайн – це дизайн усіх речей, в центрі уваги якого знаходиться людина і який враховує потреби кожного і кожної.

Завдяки семи принципам Універсального Дизайну речі, простір, послуги, взаємодія між людьми стають зручними, безпечними, доступними:

Принцип 1 – Рівність та доступність використання

Принцип 2 – Гнучкість використання

Принцип 3 – Простота й інтуїтивність використання

Принцип 4 – Доступно викладена інформація

Принцип 5 – Терпимість до помилок

Принцип 6 – Малі фізичні зусилля

Принцип 7 – Наявність необхідного розміру, місця, простору

Універсальний Дизайн також називають Інклюзивним Дизайном, Дизайном для всіх, а також Дизайном на всі випадки життя. Це не певний стиль дизайну, а орієнтування на усі процеси дизайну, в основі якого лежить відповідальність перед досвідом користувача. Він має схожі риси з рухом «зеленого» дизайну, який також пропонує принцип вирішення проблем проектування на основі базових цінностей екологічної відповідальності.

Універсальний та «зелений» дизайн можна легко назвати двома сторонами одного процесу, але на різних стадіях розвитку. «Зелений» дизайн фокусує увагу на екологічній сталості, тоді як Універсальний Дизайн – на соціальній.    

На цьому веб-сайті розміщені приклади використання Універсального Дизайну у різних сферах, кожен з яких включає в себе описи особливостей Універсального  дизайну проекту, оцінки, фотографії, зображення та інформацію про команду, яка його спроектувала і побудувала. Серед категорій представлені сфера охорони здоров'я, освіти та культури, громадські простори та будівлі, транспорт, комерційні будівлі, житло, сфера обслуговування, ІТ рішення та предметний дизайн. Тематичні приклади багаті наочними матеріалами. Сайт надає кілька способів пошуку тематичних прикладів.

Кожен, хто планує побудувати нову школу чи медичний центр або відновити історичний чи культурний об’єкт зможе легко отримати відповідну інформацію про готові рішення, спроектовані для потреб усіх людей.

Завантажити цю публікацію
в форматі Word

Лого UN Partnership to Promote the Rights of Persons With Disabilities

Лого UNDP

Лого UNICEF

Лого ILO

Тризуб

Лого Національної Асамблеї людей з інвалідністю України

Лого Всесвітньої організації охорони здоров'я - Європейське регіональтне бюро