Проект дизайну простору Мистецького Арсеналу з елементами УД: Аліна Головатюк
Мистецький Арсенал – культурно-мистецький комплекс європейського рівня. Є обов’язковим туристичним пунктом для бажаючих познайомитися з історією та сьогоденням Києва та місцем освітнього збагачення для жителів столиці.
Коли йдеться про пам’ятку всеукраїнського значення, то дизайн інтер’єру такої будівлі має відображати ставлення держави до своїх громадян і туристів. Наприклад, повагу до людського різноманіття. Адже всі ми різні – маємо різний вигляд та різні уподобання: дехто з нас полюбляє ходити пішки, хтось користується візком, хтось – милицями. Є ті, хто краще сприймає світ на дотик, ті, хто на слух, а хтось через візуальні образи. Є люди різного зросту та з різними розмірами тіла. Є люди різного віку, що обумовлює їхній досвід та рівень знань.
Застосування принципів універсального дизайну, дозволяє втілювати повагу до різності через проектування для всіх.
Опис проекту
Ідею проекту авторка характеризує наступними словами: «Автентичність – сучасність - тактильність - для всіх».
Для збереження автентичності і організації сучасного виставкового приміщення, в проекті було запропоновано ідею «Soaring arch» -«ширяюче склепіння». Вона передбачає розміщення в зальному просторі підвісних рядів лампочок, які формуються в арки та склепіння, типові для Арсеналу, та освітлюють зали.
Дизайн та досвід користувачів
В процесі розробки проекту було використано:
- симбіоз рішень, що успішно застосовані в Gallaudet University в США для людей з порушеннями слуху;
- підхід до проектування архітектора ChrisDowney, який втратив зір в 2008 і наразі створює середовища, пристосовані для людей з порушеннями зору;
- рішення, що втілені в будівлі MET(Metropolitan Museum of Arts) в Нью-Йорку;
- деякі практичні приклади та розробки “Centre for Excellence in Universal Design (CEUD)” (Ірландія);
- дані з платформи для обміну інформацією і взаємодії людей з інвалідністю і експертами з доступного середовища “Особливий банк” (Росія).
Також враховувалась думка можливих користувачів публічного простору, що мають маленьких дітей або досвід вагітності; спостереження блогерки, яка користується інвалідним візком Наталі Камолінкової та блогерки Jennifer Websternee MacKenzie, яка має порушення зору.
Оцінка
Проект інтер’єру є прикладом простору з органічно вбудованими елементами універсального дизайну.
До аспектів, які важливо допрацювати належать:
- Стійка без пониження. Відповідно до принципів універсального дизайну про гнучкість, рівність та доступність використання стійка на рецепції має бути двох рівнів, щоб нею могли вільно скористатись люди різного росту, діти, користувачі візків та інші.
- Скляні елементи позначені недостатньо яскраво. Позначки мають бути яскравими, щоб уникнути травмонебезпечних ситуацій. Це актуально як для людей з порушеннями зору, так і людей, які переживають стрес або просто неуважні. Це стосується всіх.
Елементи універсального дизайну
Для забезпечення доступності з першого на другий поверх Мистецького Арсеналу для маломобільних відвідувачів передбачено ліфт-платформу поряд зі сходами.
- На 2-ому поверсі для отримання інформації про виставку організована мобільна інформаційна стійка а також тактильно-звукова мнемосхема. Інформація про виставку перекладена різними мовами.
- До гардеробу та до виставкових залів облаштований металевий поручень, що має тактильні наліпки та вказує напрямок руху.
- Дзеркала біля гардеробу розташовані так, щоб в них не відображалися світильники. Такий маневр допоможе людям з порушеннями зору не плутати яскраве світло світильнику з яскравим світлом його відображення в дзеркалі.
- Всю інформацію про виставку можна отримати з інфопланшетів. Для людей з порушеннями зору вона продубльована на 3D зображеннях-літофанах* на стендах під ними.
Літофани – об’ємні 3D-зображення з кераміки, які моделюються в программі Blender і роздруковуються на 3D принтері.
- Існуюча висота виставкових залів (6,4 м) функціонально використовується завдяки організації висячої експозиції. Вона є мобільною і може бути підвішеною в різних частинах залу в залежності від необхідної композиції. Висота, на якій закріплені елементи експозиції, враховує те, що рівень очей людини, яка користується візком, дитини або людини малого зросту знаходиться на висоті 1.3 метра.
- Експозиція в залі розташована таким чином, щоб забезпечити комфорт пересування. Стенди встановлені паралельно до поздовжніх стін залу. Відстань між стендами дозволить розминутися двом людям на інвалідних візках і є зручною для людей з порушеннями слуху, адже дозволяє спілкуватися жестовою мовою. Також для людей з порушеннями слуху має бути створена така підлога, на якій помітні тіні, для того, щоб вони змогли побачити, що хтось йде, якщо не можуть цього почути.
- Навігація, доступна для розуміння всіма, забезпечується через інформативніст навігаційних табличок. На них текст дублюється іконками.
Також для зручності користування простором людьми з порушеннями зору дизайн інтер‘єру передбачає наступне:
- тактильні смуги на підлозі та на сходах;
- тактильні наліпки на поручнях;
- відсутність перешкод на основних шляхах руху;
- наявність шрифта Брайля на всіх позначеннях.
Класично літофан використовують в якості світильника, проте можливість зробити будь-яке контрастне зображення об’ємним і цим доповнити виставку в Мистецькому Арсеналі - дуже вдала ідея для тактильного пізнання простору.
Авторка проекту: Аліна Головатюк
Проект було відзначено спеціальним дипломом від Програми розвитку ООН за розробку рішення із застосуванням принципів універсального дизайну в категорії «Публічний простір» в рамках ІІ Всеукраїнського конкурсу інтер’єрного дизайну для творчої молоді “Get me 2 the Top Ukraine” в 2018 році.
Конкурсу “Get me to the Top Ukraine” відбувся за ініціативи представництва асоціації міжнародного та британського дизайну SBID Ukraine. Категорія Універсального дизайну вперше була включена в програму конкурсу в 2017 році завдяки співпраці з Британською Радою в Україні, UAL: University of the Arts London, DonStream Education Group та Національною Асамблеєю людей з інвалідністю Україні.
Партнером та експертом з питання Універсального Дизайну виступила Програма розвитку ООН в Україні.