Проект дизайну простору Мистецького Арсеналу з елементами УД: Юлія Артюх

 

Мистецький Арсенал - це будівля Старого Арсеналу, пам’ятка архітектури національного значення, яку було зведено у 1783-1801 рр. Упродовж ХІХ-ХХ ст. Арсенал зберігав своє первісне призначення, залишаючись об‘єктом, що використовувався для військових потреб. Зараз це культурно-мистецький простір для проведення різноманітних культурно-освітніх заходів, виставок сучасного мистецтва, експонатів, лекцій, концертів.

Дизайн будівлі такого різностороннього призначення має бути відповідним і брати до уваги потреби всіх груп населення, в тому числі і маломобільних. Саме застосування принципів універсального дизайну може допомогти будівлі стати придатною для будь-кого.

09.jpg

Опис проекту

Даний проект Мистецького Арсеналу ділить простір на такі зони: вітальна зона, рецепція, зона проведення виставки, зона кафе та лаунж, зона буккросингу та зона дозвілля. Відповідно, до кожної з цих зон застосовано принципи універсального дизайну, тому простір є доступним для кожної групи населення.

02.jpg

Елементи універсального дизайну

В даному проекті доступність середовища у кожній зоні досягається за рахунок певних елементів. Так, наприклад, піктограми були застосовані для того, щоб користувачі могли орієнтуватися у просторі на інтуїтивному рівні, незалежно від мови, якою вони володіють, рівня розвитку або наявності інтелектуальних чи ментальнх порушень та іншого. В свою чергу, рельєфна підлога дає змогу людям з порушеннями зору відчувати себе комфортно, орієнтуючись у будівлі, та безперешкодно пересуватися Арсеналом.  

001.jpg

Для підйому сходами у дизайн приміщення включені спеціальні пересувні платформи, які піднімають та опускають людей, що користуються візками або мають інші порушення.

Стіл рецепції також поділений на дві зони: високу та низьку, для того, щоб інформацію могли отримати всі відвідувачі незалежно від зросту, віку та фізичних характеристик.

Зона виставки має рухомі перегородки, що дозволяє облаштувати приміщення будь-яким чином, але так, щоб це не заважало відвідувачам і не створювало перешкод.

 

01

Зона кафе та лаунжу знаходиться посередині приміщення для того, щоб відвідувачі могли у будь-який момент відпочити та подивитися на експозицію сидячи. Ця зона облаштована столами, висота яких буде зручною для кожного, має достатньо простору для того, щоб люди, які користуються візками або батьки з маленькими дітьми у візках мали достатньо простору та почувалися комфортно. До столу також підводять рельєфні плити на підлозі для людей, які мають порушення зору. Вздовж стін є також поручні, розташовані на різній висоті, а також тактильні зони для орієнтування людей з порушенням зору.

Оцінка

Проект інтер’єру є прикладом вдалого застосування принципів універсального дизайну.

Враховано багато елементів доступності простору, які органічно вбудовані в загальну концепцію, наприклад, органічна стійка реєстрації з пониженням, універсальні меблеві конструкції.

Один з моментів, які необхідно допрацювати - це контрастне виділення або, іншими словами, маркування. Наприклад, контури дверних отворів та спусків.

04.jpg

Авторка проекту: Юлія Артюх

Проект було відзначено спеціальним дипломом від Програми розвитку ООН за розробку рішення із застосуванням принципів універсального дизайну в категорії «Публічний простір» в рамках ІІ Всеукраїнського конкурсу інтер’єрного дизайну для творчої молоді “Get me 2 the Top Ukraine” в 2018 році.

Конкурсу “Get me to the Top Ukraine” відбувся за ініціативи представництва асоціації міжнародного та британського дизайну SBID Ukraine. Категорія Універсального дизайну вперше була включена в програму конкурсу в 2017 році завдяки співпраці з Британською Радою в Україні, UAL: University of the Arts London, DonStream Education Group та Національною Асамблеєю людей з інвалідністю Україні.

Партнером та експертом з питання Універсального Дизайну виступила Програма розвитку ООН в Україні.

Лого UN Partnership to Promote the Rights of Persons With Disabilities

Лого UNDP

Лого UNICEF

Лого ILO

Тризуб

Лого Національної Асамблеї людей з інвалідністю України

Лого Всесвітньої організації охорони здоров'я - Європейське регіональтне бюро