Доступність водно-розважальних, спортивних і оздоровчих комплексів для маломобільної групи населення (Журнал Aqua Park, серпень 2014)

malomobilnaya gruppa naseleniya

malomobilnaya gruppa naseleniya2До маломобільної групи населення в Україні належить 56% громадян. Враховуючи наведену статистику, інфраструктура комплексу повинна бути доступною. У багатьох європейських країнах фізичне обмеження доступу до інфраструктури вважається формою дискримінації. Люди повинні повноцінно жити, користуючись благами цивілізації - отримувати послуги та мати доступ до них. Ми говоримо, насамперед, про транспортну, архітектурну та інформаційну доступності. Адже на шляху інтеграції в європейське і світове співтовариства Україна ратифікувала ряд міжнародних правових актів, які зробили певний вплив на формування національної державної політики і практики забезпечення рівних можливостей для всіх громадян, впровадження принципів доступності в різні сфери життєдіяльності осіб з інвалідністю.

План дій Ради Європи щодо сприяння правам і повній участі людей з інвалідністю в суспільстві «Покращення якості життя людей з обмеженими можливостями в Європі в 2006-2015 рр.» рекомендує державам включити вивчення принципів універсального дизайну та доступності до навчальних програм при підготовці всіх фахівців, що працюють в сфері забудови навколишнього середовища, інформаційно-комунікаційних технологій, транспорту, послуг, туризму, зайнятості та освіти. Питання доступності для людей з інвалідністю розглядається відповідно до стандартів Конвенції ООН про права інвалідів і безпосередньо статті 9, яка визначає, що "доступність" передбачає забезпечення рівного доступу до місць громадського користування та громадських послуг для всіх членів суспільства, включаючи людей з інвалідністю.

Архітектурна доступність, як і доступність в інших сферах, підвищує шанси знайти роботу, здобути освіту, користуватися громадськими послугами, брати участь у різних соціальних, культурних, оздоровчих заходах і, таким чином, бути активними членами соціально-економічного і політичного життя суспільства. Архітектурна доступність заснована на принципах універсального дизайну - (англ. universal design) так званої основи для розробки проектування навколишнього середовища, громадських будівель і споруд, транспортних засобів загального користування, виробів і технологій, будь-яких інформаційних видань або способу подачі інформації та комунікацій таким чином, щоб ними могли користуватися широкі верстви населення, незважаючи на їх можливі функціональні обмеження.

malomobilnaya gruppa naseleniya3

Термін universal design часто використовують у значенні "дизайн для всіх", або "інклюзивний дизайн". Це не стиль дизайну, а швидше орієнтація на будь-який вид дизайну під лінзою соціальної гармонії. Тобто процес, який починається з усвідомлення проектувальником власної соціальної відповідальності під час роботи над проектом, які люди відчувають протягом життя, за його орієнтацію на різноманітність потреб, можливостей і досвід користувачів. Універсальний дизайн є економічно ефективним підходом, що задовольняє потреби всіх користувачів вже на початковому етапі розробки і проектування й виключає майбутні нераціональні витрати.

hdoODFuMJOQАрхитектурная доступність, або Принципи універсального дизайну

  • МГН повинні вільно пересуватися по прилеглим територіям.
  • У кожному комплексі повинні бути позначені місця для паркування людей з інвалідністю. Вони повинні бути розміщені як можна ближче до входу, не далі 50 м, і займати не менше 10% місця на стоянках. Мінімальна ширина місця для паркування автомобіля людини з інвалідністю - 3,5 м, для проїзду коляскою між машинами повинен бути інтервал від 1-1,5 м. Дані місця повинні позначатися міжнародними знаками. Вони не повинні бути зайняті таксі, машинами туристів, транспортом, який обслуговує комплекс, що має контролюватися охороною, а не покладатися на совість людей.
  • Вхідна група комплексу повинна мати: широкий вхід і вихід; всі двері повинні бути не вже 85 см; прохід через турнікети; доступний і безпечний заїзд, пандуси повинні бути, відповідно до норм, безпечними; відсутність порогів в дверях або пороги, не перевищують 2,5 см; ліфти. У місцях перепаду рівнів менше, ніж на висоту одного поверху, і там, де неможливо встановити пандус, необхідно передбачити підйомні механізми та ліфти;
  • Серед туалетів та роздягалень комплексу повинно налічуватись не менше однієї універсальної кабіни, доступної для всіх категорій і облаштований допоміжними пристроями.
  • В комплексі повинні бути в наявності доступні таксофони, банкомати, ігрові та торгові автомати, а також інформаційне табло і піктограми міжнародного значення.

malomobilnaya gruppa naseleniya4

Рекомендації персоналу комплексу

Потрібно сказати, що комфорт людей з інвалідністю залежить не тільки від облаштованої інфраструктури, але й від відношення персоналу комплексу. Головне проявляти повагу до людей з інвалідністю. Використовуйте кілька простих рекомендацій - і людина з інвалідністю не буде відчувати себе безпорадним:

  • при виникненні діалогу бажано звертатися безпосередньо до відвідувача, а не, наприклад, до його супроводжуючого, або перекладача;
  • при зверненні бажано присісти, щоб контакт очей здійснювався на одному рівні;
  • проявляйте увагу, пропонуючи допомогу такому відвідувачеві;
  • при зверненні говоріть чітко, уважно слухайте, не поспішайте, не кричіть.

3415 big

Ми впевнені, що все те, що було описано в цій статті, не є чимось новим, але от тільки кількість водно-розважальних, оздоровчих і спортивних комплексів в Україні, які мають доступну інфраструктуру, можна порахувати на пальцях однієї руки. Інвалідність - проблема багатогранна, безпосередньо пов'язана з рівнем економічного, політичного і соціального розвитку суспільства, його культурою, освітою, мораллю і релігією. У всі часи ставлення до людей з інвалідністю було неоднозначним, а отже, і тлумачення цього поняття було різним. Розуміння того, на чому воно грунтується, має важливе значення для правильного сприйняття і усвідомлення сутності "інвалідності", здійснення соціальної політики. В нашій державі сьогодні ця проблема не має свого остаточного вирішення, що негативно впливає на умови життя великої кількості людей з інвалідністю.

Редакція дякує за допомогу в написанні статті Наталію Скрипку, виконавчому директору Всеукраїнського громадського об'єднання «Національна Асамблея інвалідів України».

Переклад статті з сайту www.aquamagazine.com.ua

Лого UN Partnership to Promote the Rights of Persons With Disabilities

Лого UNDP

Лого UNICEF

Лого ILO

Тризуб

Лого Національної Асамблеї людей з інвалідністю України

Лого Всесвітньої організації охорони здоров'я - Європейське регіональтне бюро