Маломобільні групи населення: хто це?

Універсальний дизайн – це філософія, яка передбачає проектування продукції та середовища, дбаючи про його доступність та зручність для якомога більшої кількості людей. Часто говорять, що універсальний дизайн застосовується для зручності маломобільних груп населення. В свою чергу, термін «маломобільні групи» часто вживають як синонім поняттю «люди з інвалідністю», що насправді не так, адже люди з інвалідністю - лише одна з категорій маломобільних груп.

Відповідно до офіційного визначення, яке міститься у Державних будівельних нормах України «Будинки і споруди: доступність будинків і споруд для маломобільних груп населення» (2006), “маломобільні групи населення - це люди, що відчувають труднощі при самостійному пересуванні, одержанні послуги, необхідної інформації або при орієнтуванні в просторі”. Таким чином, під дану категорію підпадає доволі велика частка населення. За даними з різних джерел вона складає від 30 до 50% всього населення.

До маломобільних груп населення належать:

- вагітні жінки;

- діти до 7-ми років;

- особи, які супроводжують малолітніх дітей;

- люди поважного віку;

- люди з інвалідністю;

- люди з постійними та/або тимчасовими функціональними порушеннями (фізичними, сенсорними, психічними, розумовими);

- люди які отримали тимчасову травму або хворіють;

- люди з нестандартними розмірами тіла: значно більшою або меншою за середню масою тіла, низького чи зависокого зросту;

- люди, які протягом певного часу можуть бути неуважними (приміром під впливом стресу).

 

2

Обмеження мобільності або функціональні обмеження можуть бути пов'язані з фізичними особливостями людини - інвалідністю, дитячим чи літнім віком, а можуть бути пов'язані з тимчасовими станами - вагітність, стрес, хвороба, травма. Тобто можуть бути постійними (які не змінюватимуться з часом) або тимчасовими (наприклад, людина, яка захворіла через певний час одужає).

Так само, обмеження може бути викликане відсутністю досвіду або знання. Наприклад, турист в країні, в якій говорять іншою мовою або мають інші правила. Без сторонньої допомоги, якщо немає універсальних зрозумілих позначок, людині буде важко навіть зорієнтуватися в місті чи скористатися громадським транспортом. «Де придбати квиток на автобус?», «Що означає цей напис?», «Як дістатися до метро?», - всі ці запитання виникатимуть у людини, якщо середовище не відповідає принципам універсального дизайну.  

Невдало сконструйовані приміщення, або предмети можуть створювати незручності для певних категорій і, тим самим, робити їх маломобільними. Так діти і люди з малою вагою часто не можуть самостійно скористатися ліфтом, адже їхньої ваги недостатньо для того, щоб ліфт почав рух. Або людям, які переміщуються за допомогою крісла колісного та дітям незручно звертатися до людей за високою реєстраційною стійкою.

33

Щоб краще зрозуміти хто такі маломобільні групи населення, розглянемо три їх основні спільні ознаки:

Труднощі при переміщені

Функціональні порушення, зокрема зору, слуху, опорно-рухового апарату, вимагають застосування допоміжних засобів що ускладнює пересування. Погане самопочуття, хворобливий стан, стрес призводить до того, що людина стає  неуважною. Також труднощі в пересуванні відчувають вагітні жінки на останніх місяцях вагітності, ті, хто супроводжує маленьких дітей. Незручне взуття, високі та тонкі підбори також можуть бути причиною труднощів у переміщенні.

Необхідність соціальної підтримки

Маломобільні групи населення є вразливішими у порівнянні з іншими людьми, адже складнощі, які вони відчувають у зв'язку із своїм станом та незручним середовищем, дуже часто роблять їх залежними від допомоги або терпимості оточуючих. Саме тому, все має бути організовано таким чином, щоб забезпечити умови для незалежного користування всіма.

Підвищений ризик дискримінації

Часто в громадських місцях можна стати свідком нетерпимості до людей з ознаками маломобільності. Причинами цього переважно є непристосованість середовища. Наприклад, часто можна помітити роздратування викликане тим, що люди з обмеженою мобільністю затримують транспорт або створюють там незручності, хоча, при правильному плануванні, з врахуванням потреб всіх користувачів, а саме застосуванні принципів універсального дизайну, всі можуть почуватися комфортно.

 

4

Кожен з нас в певні періоди життя був або може бути маломобільним, тому універсальний дизайн - це необхідність та зручність для всіх.

Лого UN Partnership to Promote the Rights of Persons With Disabilities

Лого UNDP

Лого UNICEF

Лого ILO

Тризуб

Лого Національної Асамблеї людей з інвалідністю України

Лого Всесвітньої організації охорони здоров'я - Європейське регіональтне бюро