Міжнародний символ доступності: подкаст

Є своя краса в універсальному стандарті. Ідея того, що люди, будучи в різних кінцях світу та взаємодіючи з однією конкретною річчю, розуміють її суть однаково, незалежно від мови, культури чи географії знаходження. Якщо ви перебуваєте в Белграді, Шанхаї або Сан-Паулу, ви можете подивитися на знак і миттєво зрозуміти, не знаючи ні слова місцевою мовою, що цей поверх є слизьким, що аварійний вихід ось там або що ця речовина отруйна і не варто її їсти.

Міжнародний символ доступностіЗа цими символами, які впізнає міжнародна спільнота, стоїть Міжнародна організація стандартизації (International Organization for Standardization - ISO). Одним з найбільш впізнаваних символів є міжнародний символ доступності. Ти можеш не знати, як він називається, але ти точно бачив його.

Міжнародний символ доступності всюди – на парковці, на кнопках автоматичних дверей, в туалетних кімнатах та на місцях в автобусі.

Цей знак було розроблено в рамках конкурсу дизайну у 1968 році, який координувала організація, що зараз називається Міжнародна Реабілітація (Rehabilitation International). Знак мав легко впізнаватись з відстані, не вимагати додаткового опису, бути простим, недвозначним та практичним. Переможницею стала датська дизайнерка Сюзанна Коефед – хоча її оригінальна версія не мала голови!

wheelchair symbol susanne koefoed

 

Ліворуч оригінальна версія розроблена Сюзанною, праворуч адаптована версія затвердженна ISO

Протягом десятиліття, символ – той, який з головою – був визнаний обома організаціями, ООН та Міжнародною організацією стандартизації. Так з часом Міжнародний символ доступності став включеним в міську забудову по всьому світу. Люди почали звертати увагу на спеціальні пристосування для будівель, які роблять простір привабливим для людей з різним рівнем можливостей. І тоді в 1990 Американський конгрес прийняв значущий для історії Акт про американських громадян, що мають інвалідність (Americans With Disabilities Act - ADA), який Президент США, Джорж Буш, увів в дію. Оснований на Акті про права громадян від 1964 року, Акт про американських громадян, що мають інвалідність …

…Забороняє дискримінацію та гарантує, що люди з інвалідністю мають такі самі можливості, як будь-хто інший брати активну участь в американському житті – користуватись можливостями працевлаштування, купувати продукти та послуги, брати участь в програмах та послугах міського та загальнодержавного рівня.

Існування простого, привабливого символу, що означав визнання універсального права на доступ, допомогло створити атмосферу, в якій світ міг почати адаптуватись до нових параметрів будівель та правил, що були вказані в Акті (ADA). В багатьох значеннях прийняття міжнародного символу доступності – це історія успіху, коли простий дизайн змінює світ на краще.

Але це не кінець історії. Оскільки як тільки символ став частиною середовища міста, а політика стосовно інвалідності стала більш конкретною, деякі люди почали вважати, що символу чогось не вистачає.

Так одна ініціатива, Проект символу доступності (The Access Icon Project), створили новий символ, який, як вони сподівались, в кінці кінців, замінить стандарт ISO.

Ось в чому різниця символу доступності, відповідно до бачення Проектом:

Ознака 1 Положення голови. Голова нахилена вперед для позначення поступального руху людини в просторі. Тут людина є “водієм”, або приймає рішення про початок руху.Ознака 2  Кут відведення рук. Рука нахилена назад, щоб надати динамічну рухливість колясці, незалежно від того, використовує людина руки чи ні. Тіло зображене в русі – символ активного пересування по світу. Ознака 3 Обрис коліс. Білі вирізи – символ рухливості коліс. Вони також використовуються для створення трафарету з допомогою якого можна намалювати знак аерозольною фарбою. Наявність єдиного варіанту логотипу дозволяє людям більш чітко зрозуміти його призначення.Ознака 4  Зображення кінцівок і їх пропорції. Зображення людини намальовано пропорційно, відповідно до стандарту ISO 7001 – DOT піктограм. Використання інших зображень людського тіла вступає в протиріччя з цим стандартом і може призвести до плутанини. Ознака 5  Положення ніг. Ноги переміщені вперед, що забезпечує більше місця між ними і колесом. Це дозволяє використовувати знак, як трафарет.

Переклад та оформлення картинки "Графічні елементи знаку" - Віталій Пчьолкін

Постає питання, чого ми намагаємося досягти через наші символи. Один уніфікований символ може розповісти одну чітку історію по всьому світу. Але іноді історії змінюються. Зрештою, оригінальна назва ініціативи, що стоїть за Міжнародним символом доступу – «Міжнародна реабілітація» - раніше була іншою, а саме «Міжнародне товариство благополуччя калік!». Значення та асоціації, які мають слова зміщуються з часом. А іноді і символи теж мають змінюватись.

Переклад статті Icon for Access на ресурсі 99% invisible зробила Марина Лебідь.

P.S.

Офіційно оновлений символ в США використовується лише в штатах Нью-Йорк та Конектикут, хоча оновлений символ не визнано Міжнародною організацією стандартизації.

В Україні в ДБН В.2.2 - 4:2018 "Інклюзивність будівель і споруд", як приклад використання символу, наведено його офіційну версію.

Лого UN Partnership to Promote the Rights of Persons With Disabilities

Лого UNDP

Лого UNICEF

Лого ILO

Тризуб

Лого Національної Асамблеї людей з інвалідністю України

Лого Всесвітньої організації охорони здоров'я - Європейське регіональтне бюро