Універсальний дизайн - це дизайн предметів, середовища,програм та послуг, покликаний зробити їх максимально можливою мірою придатними для використання для всіх людей без необхідності адаптації чи спеціального дизайну. Універсальний дизайн не виключає допоміжних пристроїв для конкретних груп людей з інвалідністю, де це необхідно.

Вистави стають доступнішими для людей з порушеннями зору у Львові

Відтепер вистави Львівського театру для дітей та юнацтва стали більш доступними  для глядачів з інвалідністю.

Львів називають культурною столицею України. Сьогодні це звання можна доповнити ще й виразом “драйвери змін”. Одночасно з вшануванням історії, старовинною архітектурою, культурою, Львів впроваджує новітні технології, застосовує на практиці принципи універсального дизайну, що робить місто зручним для всіх, в тому числі для маломобільних груп населення.

“Уявімо, що ми знаходимося в театрі, починається вистава, вже запалюється світло, масштабні декорації, грає музика, виходять актори і… все це ми не маємо можливості побачити. Це типова ситуація, з якою мають справу люди з порушеннями зору,” - каже Оксана, мати дівчинки, яка має порушення зору.

IMG_9044.JPG

Першому театру в місті Львів вдалося змінити таку практику. Починаючи з жовтня всі вистави театру будуть адаптовані для глядачів з порушеннями зору завдяки послузі аудіодискрипції - спеціальному голосовому супроводу, який наживо подається через приймачі з навушниками і пояснює, що відбувається на сцені: описує декорації, міміку, дії сценічних персонажів та інше.

Аудіодіскрипція здійснюється підготовленим фахівцем, який коментує, що відбувається на сцені. Актори Першого Театру пройшли спеціальне навчання, яке дозволило застосувати такий метод.

“Озвучувати вистави наживо - це робота, яка потребує значної підготовки, попереднього перегляду вистави декілька разів, аби знайти спосіб коротко та зрозуміло  передати сенс того, що відбувається на сцені, людям з порушеннями зору. Прописавши текст для аудіодіскрипції відразу в сценарій, можна значно полегшити роботу коментатору”, - ділиться враженнями акторка Леся, яка коментувала виставу в цьому театрі вперше.

Вистава з аудіодискрипцією “О восьмій вечора на Ковчезі” відбулась як результат впровадження проекту «Інклюзивний театр» та відкрила 99-ий театральний сезон. Проект реалізується в межах Спільної Програми ПРООН, ВООЗ та МОП «Сприяння інтеграційній політиці та послугам для людей з інвалідністю в Україні».*

Реалізація проекту «Інклюзивний театр» - це значний крок для покращення доступності театру для різних категорій глядачів. Крім послуги аудіодіскрипції, в театрі буде встановлено пандус та забезпечено достатньо простору для глядачів, які користуються візком. Передбачено тактильну плитку в дворику театру, що полегшить навігацію для осіб з порушеннями зору.

“Раніше, коли я з батьками ходила до театру або опери, спеціально освічена людина на вушко пояснювала, що відбувається на сцені. Це створювало дискомфорт для відвідувачів, та і не завжди було чутно, особливо коли грала голосно музика Але відтепер перегляд вистави є для мене комфортним,” - ділиться враженнями Віра, після перегляду вистави. Вірі 11 років, вона має порушення зору і вчиться у Львові, в класі з інклюзивною формою навчання.

IMG_9042croped.jpg

Виставу відвідали також представники партнерів Проекту: Маркус Бранд, керівник напряму з демократичного врядування та  Марина Лебідь, фахівчиння з управління знаннями щодо універсального дизайну з Програми розвитку ООН; Андрій Москаленко -  заступник міського голови міста Львів; Оксана Потимко - керівниця Ресурсного центру освітніх  інформаційних технологій для осіб з  особливими  освітніми потребами НУ «Львівська  політехніка».

“Цього року ми святкуємо 70 річницю декларації про права людей. Одна із статей (ред. - стаття 27 Загальної декларації прав людини) говорить, що кожна  людина має право вільно брати участь у культурному житті суспільства,  втішатися мистецтвом, брати участь у науковому прогресі і користуватися його благами”, - наголосив Маркус Бранд під час прес-конференції з нагоди презентації послуги аудіодискрипції у виставах Першого театру.

“Довгий час ми думали, що інклюзія - це про малу кількість людей, але це про кожного, від мами з візочком до людей літнього віку,” - відзначив Андрій Москаленко.

Технології роблять життя зручнішим, а деякі речі доступнішими. Впровадження послуги аудіодіскрипції можливе не лише для театральних вистав, а й для фільмів, спортивних змагань, циркових вистав тощо, а також для опису експонатів в музеях.

Спираючись на власний досвід роботи над проектом, команда театру вже до кінця цього року презентує модель доступного театру. Поширення такої моделі дозволить зробити культурне життя в Україні доступнішим для людей з інвалідністю.

Спільна Програма «Сприяння інтеграційній політиці та послугам людей з інвалідністю в Україні» впроваджується Програмою розвитку ООН у співпраці з Всесвітньою організацією охорони здоров’я та Міжнародною організацією праці за підтримки Партнерства ООН з питань реалізації прав людей з інвалідністю.*

  • Як зробити свій дім гостинним? +

    Ви можете зробити свій дім гостинним для всіх. Для цього підтримайте міжнародний рух «Visit Ability», що виступає запростір, доступний для Детальніше...
  • Як зробити місто доступним? +

    Згідно зі статтею 9 Конвенції ООН про права людей з інвалідністю, в Українімає бути забезпечена доступність (архітектурна, транспортна, інформаційна) та Детальніше...
  • Як зробити заклад доступним? +

    Усі люди незалежно від особливостей, сімейного статусу тощо можуть бути Вашими клієнтами, якщо Ви подбали про створення належних умов. Подумайте, Детальніше...
  • 1

Лого UN Partnership to Promote the Rights of Persons With Disabilities

Лого UNDP

Лого UNICEF

Лого ILO

Тризуб

Лого Національної Асамблеї людей з інвалідністю України

Лого Всесвітньої організації охорони здоров'я - Європейське регіональтне бюро