Універсальний дизайн - це дизайн предметів, середовища,програм та послуг, покликаний зробити їх максимально можливою мірою придатними для використання для всіх людей без необхідності адаптації чи спеціального дизайну. Універсальний дизайн не виключає допоміжних пристроїв для конкретних груп людей з інвалідністю, де це необхідно.

Універсальний дизайн стає більш зрозумілим суспільству

28 лютого та 1 березня 2015 року відбувся Перший Київський Urban Fest, де були обговорені методи, інструменти та можливості самостійного поліпшення простору міста. Окремо була представлена секція про Універсальний дизайн.

Увага до принципів універсального дизайну, що забезпечують зручність середовища для усіх членів суспільства та відповідно спільне користування, почала активно зростати під час діяльності Спільної Програми «Сприяння інтеграційній політиці та послугам для людей з інвалідністю в Україні», що впроваджується ПРООН, ЮНІСЕФ, ВООЗ, МОП, НАІУ та Мінсоцполітики.

Для відкриття секції про Універсальний дизайн під час Urban Fest була запрошена Крістіна Баграмян, менеджер Спільної Програми, яка представила «7 принципів Універсального дизайну задля комфортного міста для всіх».

«Ми переконані, що урбаністичні дискусії та практики мають включати інтереси та потреби всіх людей, у т.ч. маломобільних груп населення, яких у Києві 55% від загальної кількості містян. Це і вагітні жінки, і батьки з дітьми у візочках, і громадяни похилого віку, і люди з інвалідністю або тимчасовою втратою мобільності. Місто має бути зручним для кожного, і цьому сприяє реалізація принципів універсального дизайну як на етапі проектування, так і на етапі реалізації проекту, у тісній співпраці з майбутніми користувачами будь-якого продукту чи об'єкту. До того ж, створення доступного середовища допоможе Києву та Україні в цілому бути більш доступною як для своїх громадян, так і для всіх хто подорожує», – зазначила Крістіна під час свого виступу.

Під час Urban Fest були розповсюджені книги «Універсальний дизайн: практичні поради для кожного», розроблені в рамках діяльності Спільної Програми. Усього у заході взяти участь кількасот архітекторів, активістів, урбаністів, дизайнерів, представників бізнесу, влади та громадськості. Протягом двох днів на сцені виступило більше 30 лекторів, показано 3 документальні фільми та зроблено багато важливих висновків. Під час виступів було наголошено на необхідності дотримання на всіх рівнях містобудування існуючих державних будівельних норм та впровадження міжнародних стандартів в галузі забезпечення доступності для людей з інвалідністю.

Завдяки зусиллям ПРООН, тема Універсального дизайну, а також його принципи, стають більш популярними у суспільстві. Багато громадських організацій, як-от «Підмога.Інфо», «Генерація Успішної Дії» та ін., а також представники влади та бізнесу розвивають дану тематику для подальшого втілення у життя. «Нарешті питання доступності у суспільстві стає популярним і таким, що цікавить громадськість», – резюмувала Крістіна.

Фестиваль був організований та громадською організацією “Демальянс Допомога” та Київським міським журналом “Хмарочос” за підтримки партнерів.

Завантажити цю публікацію
в форматі Word

  • Як зробити свій дім гостинним? +

    Ви можете зробити свій дім гостинним для всіх. Для цього підтримайте міжнародний рух «Visit Ability», що виступає запростір, доступний для Детальніше...
  • Як зробити місто доступним? +

    Згідно зі статтею 9 Конвенції ООН про права людей з інвалідністю, в Українімає бути забезпечена доступність (архітектурна, транспортна, інформаційна) та Детальніше...
  • Як зробити заклад доступним? +

    Усі люди незалежно від особливостей, сімейного статусу тощо можуть бути Вашими клієнтами, якщо Ви подбали про створення належних умов. Подумайте, Детальніше...
  • 1

Лого UN Partnership to Promote the Rights of Persons With Disabilities

Лого UNDP

Лого UNICEF

Лого ILO

Тризуб

Лого Національної Асамблеї людей з інвалідністю України

Лого Всесвітньої організації охорони здоров'я - Європейське регіональтне бюро