Вперше голос громадських організацій людей з інвалідністю прозвучав в Комітеті ООН
У вересні 2015 року Україна має звітуватись в Комітетів ООН з прав людей з інвалідністю за виконання Конвенції ООН про права інвалідів. В межах підготовки звіту уряду Комітет заслуховує звіти та рекомендації громадських організації людей з інвалідністю.
20 квітня 2015 року в м. Женева в Комітеті ООН відбулося представлення Альтернативних звітів громадських організацій людей з інвалідністю. У складі делегації, очолюваної Національною Асамблеєю інвалідів України, були організації: ВГО «Коаліція захисту прав інвалідів та осіб з інтелектуальною недостатністю», ВГО «Група активної реабілітації», ВГО «Генерація успішної дії», Житомирська ГОІ «Молодь. Жінка, Сім’я», БФ «Крок за Кроком», які брали активну участь у підготовці звіту.
Вперше представники громадських об’єднань людей з інвалідністю говорили про дотримання своїх прав на високому міжнародному рівні, про необхідність впровадження системних змін в нашій державі, про бар’єри, які заважають їм бути включеними у суспільство. Увага акцентувалась на питаннях дискримінації, доступності, освіти, охорони здоров’я, працевлаштування, прав дітей та жінок з інвалідністю, переселенців з інвалідністю, відновлення прав недієздатних та ін.
Українська делегація громадських організацій людей з інвалідністю подякувала членам Комітету за листи підтримки до урядових структур нашої держави щодо внесення змін в переклад Конвенції на українську мову.
Поряд з тим учасники делегації висловили прохання до членів Комітету ООН з прав людей з інвалідністю щодо проведення спеціального засідання Комітету з питання виконання статті 50 КПІ «Автентичні тексти», а саме перегляду перекладу Конвенції російською мовою.
Делегація українських ГОІ взяла участь у спеціальних зустрічах з членами Комітету:
Шафак Павей – яка у вересні 2015 року виголосить узагальнену доповідь за державним звітом про виконання КПІ в Україні та альтернативними від громадських організацій людей з інвалідністю
Діаною Кінгстон – заступником голови Комітету.
Також відбулися зустрічі з офіційними особами ООН, не членами Комітету, уповноваженими брати участь у розробці політики ООН щодо прав людей з інвалідністю: Каталіною Деванс – спеціальним доповідачем з прав осіб з інвалідністю Управління Верховного комісара ООН з прав людини, Александрою Шветцер – офіцером з питань прав людини Секції Європи і Центральної Азії Управління Верховного комісара ООН з прав людини.
Під час візиту обговорювалась участь громадських організацій людей з інвалідністю у підготовці доповіді ООН по виконанню статтю 11 Конвенції ООН про права інвалідів «Ситуація ризику та надзвичайні гуманітарні ситуації».
Візит української делегації став можливим завдяки фінансовій підтримці Міжнародного альянсу людей з інвалідністю та Спільній Програмі ПРООН, ЮНІСЕФ, ВООЗ, МОП «Сприяння інтеграційній політиці та послугам для людей з інвалідністю в Україні».