Універсальний дизайн - це дизайн предметів, середовища,програм та послуг, покликаний зробити їх максимально можливою мірою придатними для використання для всіх людей без необхідності адаптації чи спеціального дизайну. Універсальний дизайн не виключає допоміжних пристроїв для конкретних груп людей з інвалідністю, де це необхідно.

Випускники першої в Україні Школи універсального дизайну навчатимуть студентів, як створювати світ зручним для всіх

“Для того, щоб жити в зручному світі, нам потрібні ті, хто зможе його проектувати з урахуванням потреб різних людей. Нам потрібні експерти з універсального дизайну. Наразі в Україні знайти такого фахівця - це виклик. Навчання принципам універсального дизайну практично відсутнє. Саме тому ми створили Школу універсального дизайну. Вона покликана передати знання про універсальний дизайн фахівцям. Адже саме від них залежить, чи зможемо ми збудувати суспільство рівних можливостей, в якому зручно будь-якій людині ”- пояснює Олена Іванова, організаторка першої в Україні Школи універсального дизайну, координаторка проектів ПРООН з питань реформ в соціальному секторі.

IMG 0008

42 викладачі/ки, представники/ці 30 закладів вищої освіти з 9 областей України, стали випускниками/цями першої в Україні Школи універсального дизайну (УД). Школа пройшла в Києві у два набори, 28-29 та 30-31 серпня 2018. Школу УД створено в межах Спільної Програми ПРООН, ВООЗ та МОП «Сприяння інтеграційній політиці та послугам людей з інвалідністю в Україні» за підтримки Партнерства ООН з питань реалізації прав людей з інвалідністю .

Основна мета Школи – забезпечити підготовку фахівців в різних галузях, що були б знайомі з принципами універсального дизайну та здатні застосовувати їх на практиці у своїй повсякденній професійній діяльності. Саме тому учасниками/цями перших двох наборів Школи стали ті, хто безпосередньо навчає таких фахівців - викладачі/ки закладів вищої освіти. Саме вони мають можливість передавати знання  та забезпечити поширення концепції універсального дизайну. За результатами навчання викладачі/ки-учасники/ці розроблять навчальні програми з універсального дизайну або інтегрують отриманні знання  в професійні дисципліни, які вже викладаються в їх закладах. Автори/ки шести найкращих програм отримають гранти на їх подальшу розробку в листопаді 2018 року.

Якщо кожен викладач/ка, учасник/ця Школи, проведе хоча б один курс з універсального дизайну навіть для 30 студентів, матимемо майже 1400 молодих фахівців на рік, готових втілювати принципи універсального дизайну і робити Україну зручною для всіх. Фахівців, для яких універсальний дизайн - невід’ємна частина рівності та справедливого суспільства.

“Студенти повинні розуміти, що освіта, яку вони отримують, потрібна, аби втілити ідеї універсального дизайну в життя. Це не лише про архітектуру і фізичну доступність для людей з інвалідністю, це про рівність і справедливість для кожного. Універсальний дизайн - справедливість і повага до розмаїття”, - ділиться своїм розумінням УД Тамара Марценюк, соціологиня, випускниця Школи.

Під керівництвом експертів учасники/ці Школи вивчали, що таке універсальний дизайн, які його основні принципи і як їх застосовувати у плануванні середовища, проектуванні обладнання, транспортної інфраструктури, інформації, веб-простору та послуг, щоб зробити їх доступними та зручними для всіх, враховуючи людське розмаїття. Викладачі/ки дізналися більше про використання принципів УД у сфері освіти та про напрям УД в навчанні, який допомагає організувати навчальний процес. Такі знання та навички уможливлюють максимально ефективну та плідну роботу зі студентами.

Всі ми різні – маємо різний вигляд та різні уподобання: дехто з нас полюбляє ходити пішки,  дехто - їздити на велосипеді, хтось користується візком, хтось – милицями. Є люди різного зросту та з різними розмірами тіла. Є серед нас прихильники вегетаріанства, є ті, чий організм не сприймає лактозу. Є люди різного віку, що обумовлює їх досвід та рівень знань. Всі ми різні, але всі ми однаково варті  того щоб однаково комфортно почувати себе у світі.

IMG 0149

Концепція універсального дизайну побудована таким чином, що в її центрі знаходиться людина. Цитуючи тренерку Школи УД, Олену Скрипко: «Основна мета концепції - застосовувати правильне проектування, яке дозволить прибрати частку dis- із визначення “dis-ability” (інвалідність)  перетворивши його на ability (здатність) та таким чином створить комфортне середовище для всіх». Універсальний дизайн забезпечує  стирання меж для рівної участі у суспільному житті, робить середовище навколо пристосованим до потреб та зрозумілим для  різних людей.

Насичена програма Школи включала не лише загальну інформацію про концепцію УД та його принципи. Курс також містив практичну інформацію про елементи та приклади універсальності та доступності, розумні пристосування  та технічні засоби. За словами Дмитра Попова, тренера Школи, програміста та громадського активіста «для доступності веб-простору, наприклад, для незрячих,  не потрібні складні та дорогі пристрої – достатньо грамотно спроектованого програмного забезпечення». Деяке одразу закладається розробниками у пристрій, а встановлення певних програм на смартфон, планшет, комп’ютер загального користування робить їх дійсно універсальними.

Озброєні знаннями, викладачі/ки-випускники/ці Школи долучаться до формування нового покоління спеціалістів, здатних змінювати світ та робити його зручним для всіх. Перші напрацювання навчальних програм очікуємо побачити вже в середині жовтня.

Цього разу партнерами Школи УД для викладачів стали  Києво-Могилянська академія,  ГО “Агенти змін”, проект «Відновлення врядування та примирення на територіях України, що постраждали від кризи», який входить до складу Програми відновлення та налагодження миру ПРООН та фінансується урядами Швеції та Швейцарської Конфедерації.

  • Як зробити свій дім гостинним? +

    Ви можете зробити свій дім гостинним для всіх. Для цього підтримайте міжнародний рух «Visit Ability», що виступає запростір, доступний для Детальніше...
  • Як зробити місто доступним? +

    Згідно зі статтею 9 Конвенції ООН про права людей з інвалідністю, в Українімає бути забезпечена доступність (архітектурна, транспортна, інформаційна) та Детальніше...
  • Як зробити заклад доступним? +

    Усі люди незалежно від особливостей, сімейного статусу тощо можуть бути Вашими клієнтами, якщо Ви подбали про створення належних умов. Подумайте, Детальніше...
  • 1

Лого UN Partnership to Promote the Rights of Persons With Disabilities

Лого UNDP

Лого UNICEF

Лого ILO

Тризуб

Лого Національної Асамблеї людей з інвалідністю України

Лого Всесвітньої організації охорони здоров'я - Європейське регіональтне бюро