Універсальний дизайн - це дизайн предметів, середовища,програм та послуг, покликаний зробити їх максимально можливою мірою придатними для використання для всіх людей без необхідності адаптації чи спеціального дизайну. Універсальний дизайн не виключає допоміжних пристроїв для конкретних груп людей з інвалідністю, де це необхідно.

Будівельні норми щодо обов’язкових вимог влаштування паркомісць для людей з інвалідністю вже діють

“Згідно чинного законодавства, не менше 10% машиномісць на відкритих парковках повинні бути обов’язково передбачені для користування людьми з інвалідністю та іншими маломобільними особами. У нових ДБН “Інклюзивність будівель і споруд” ми прописали чіткі обов’язкові вимоги та параметри щодо правильного влаштування таких паркомісць. У документі навіть наведено конкретні приклади і розрахунки, як це має бути зроблено. Норми вступили в дію з 1 квітня цього року”, — зазначив заступник міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Лев Парцхаладзе.

Зокрема в нормах встановлено, що:

 • ширина зони для паркування автомобіля особи з інвалідністю повинна бути не менше 3,5 метрів;
 • розміри паркувальних місць, які розташовані паралельно бордюру, обов’язково повинні забезпечувати доступ до задньої частини автомобіля, щоб використовувати пандус або підйомний пристрій;
 • ці паркомісця повинні бути розміщені не далі ніж 50 м від доступного для осіб з інвалідністю входу до будівлі, при житлових будинках – не далі 100 м.
 • паркомісця повинні позначатися дорожніми знаками та горизонтальною розміткою відповідно до Правил дорожнього руху з піктограмами міжнародного символу доступності.

У ДБН також детально проілюстровано, як мають проектуватися такі паркувальні місця, щоб ними було зручно користуватися.

Довідково

Нові ДБН розроблено ПАТ “КиївЗНДІЕП” на заміну ДБН В.2.2-17:2006 “Будинки і споруди. Доступність будинків і споруд для маломобільних груп населення”. Вони адаптовані до європейських норм та містять наглядні приклади того, як це має виконуватися на практиці.

Державні будівельні норми (ДБН) – обов’язкові до виконання нормативні акти, які використовуються під час проектування нових та реконструкції існуючих будівель, кварталів, мікрорайонів відповідно до їх призначення.

 3c614405ee952c65a0d3ae1bf1aa4906
 
 • Як зробити свій дім гостинним? +

  Ви можете зробити свій дім гостинним для всіх. Для цього підтримайте міжнародний рух «Visit Ability», що виступає запростір, доступний для Детальніше...
 • Як зробити місто доступним? +

  Згідно зі статтею 9 Конвенції ООН про права людей з інвалідністю, в Українімає бути забезпечена доступність (архітектурна, транспортна, інформаційна) та Детальніше...
 • Як зробити заклад доступним? +

  Усі люди незалежно від особливостей, сімейного статусу тощо можуть бути Вашими клієнтами, якщо Ви подбали про створення належних умов. Подумайте, Детальніше...
 • 1

Лого UN Partnership to Promote the Rights of Persons With Disabilities

Лого UNDP

Лого UNICEF

Лого ILO

Тризуб

Лого Національної Асамблеї людей з інвалідністю України

Лого Всесвітньої організації охорони здоров'я - Європейське регіональтне бюро